Dzień Kosmosu kiedy?
pixabay.com/skeeze
Wiadomości Pikio - 6 Maja 2019

Kiedy jest Dzień Kosmosu? Czy obchodzi się go tylko w Polsce?

Dzień Kosmosu - kiedy obchodzimy święto związane z upamiętnieniem wydarzeń związanych z badaniami przestrzeni kosmicznej? Wiele jej aspektów wciąż pozostaje dla nas zagadką. Dopiero niedawno po raz pierwszy udało się sfotografować czarną dziurę. Jak wiele ciekawostek kosmosu zostało do odkrycia? Czy wierzycie, że poza Ziemią istnieje życie gdzieś na innych planetach?

Dzień Kosmosu - kiedy? Światowy Dzień Kosmosu - czy to święto międzynarodowe?

Dzień Kosmosu będziemy obchodzić 21 maja. Święto to zostało ustanowione z inicjatywy amerykańskich astronautów oraz firmy Lockheed Martin, w celu zachęcenia do dalszych badań w dziedzinie kosmosu, a także w celu upamiętnienia wydarzeń związanych z pracami badawczymi w przestrzeni kosmicznej. Firma Lockheed Martin to amerykański koncern zbrojeniowy, który powstał w 1995 roku. Od wielu lat współpracuje on z Narodową Agencją Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej NASA. To ona wygrała przetarg w 2006 roku na budowę nowego statku kosmicznego, Orion. Pierwsza misja bezzałogowa statku odbyła się 5 grudnia 2014 roku, jednak podróż z załogą planowana jest dopiero na 2023 rok.

Dzień Kosmosu ma również zachęcić zwykłych ludzi do zainteresowania się tematem i zgłębiania tajemnic Wszechświata i jak najszersze rozpowszechnianie wiedzy na temat kosmosu. Święto to jest związane z takimi dziedzinami nauki jak kosmonautyka, kosmologia, astronomia i astrofizyka.

- Lot kosmos to bez wątpienia ogromna lekcja pokory. Już sam proces stawania się astronautą nią jest, nawet zanim polecisz w kosmos. Jest nas 150 na całym świecie, potrafimy pracować na poziomie międzynarodowym jako jeden zespół, przyjaźnimy się. A jak już rzeczywiście uda ci się polecieć w kosmos, widzisz swoją przepiękną planetę i zdajesz sobie sprawę, że wszyscy jesteśmy ze sobą połączeni. Dlatego tak ważne jest, żebyśmy dzielili Ziemię ze sobą, dbali o nią, współpracowali. Po takich doświadczeniach wracasz do domu z zupełnie inną perspektywą - wspomina astronauta Tim Peake, który w kosmosie spędził aż 185 dni.

Kosmos: czym on tak właściwie jest?

Kosmos to tak naprawdę wszystko, cała przestrzeń, czas, prawa fizyki, formy energii i materii. W naukach ścisłych słowa Wszechświat i kosmos są równoznaczne. Według badań i ogólnoprzyjętych teorii jego wiek wynosi prawie 14 miliardów lat. Nie da się określić jego rozmiarów, bardzo możliwe, że jest on nieskończony.

Aby uczcić w jakiś sposób Światowy Dzień Kosmosu, można obejrzeć film o podobnej tematyce. Na rynku jest wiele produkcji, które opowiadają o podboju kosmosu. Najlepszymi produkcjami o takiej tematyce są: Ukryty wymiar, Interstellar, Marsjanin, czy Nowy Początek.

Czy Amerykanom uda się w końcu umożliwić wyprawę załogowych promów kosmicznych na Międzynarodową Stację Kosmiczną, a następnie na Księżyc? Dowiemy się w 2023.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mycie samochodu na wiosnę? Większość z nas robi to źle
  2. Kiedy i gdzie są juwenalia 2019? Przedstawiamy pełny harmonogram
  3. Nowa promocja McDonald's. Ile kosztuje Maestro burger?
  4. Czy można pić piwo nad Wisłą? Weź swoich przyjaciół
  5. Kiedy jest Dzień Ziemi 2019? Zbliża się wielkimi krokami
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News