Dzień Języka Angielskiego w ONZ w ramach dni języków. Czy Polski też ma swoje święto?

Dzień Języka Angielskiego w ONZ w ramach dni języków. Czy Polski też ma swoje święto? Źródło: wikipedia.org/Kjoonlee

Dzień Języka Angielskiego w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych to ważne święto dla wielu osób posługujących się tym językiem i zawodowo, i w życiu prywatnym. Czy wszystkie narody należące do ONZ mogą liczyć na takie święto? Odpowiedź jest dość skomplikowana.

Dzień Języka Angielskiego to jedno z oficjalnych świąt Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jego funkcją jest zwrócenie uwagi na różnorodność językową i kulturową ONZ - w organizacji pracują ludzie z całego świata, którzy korzystają z dziesiątek języków. Angielski, wspólnie z pięcioma językami, umożliwia im komunikowanie się między sobą i wzajemne zrozumienie.

Dzień Języka Angielskiego - English Day

Język Angielski jest językiem, którym mówi najwięcej ludzi na świecie - według najnowszych spisów komunikatywnie posługuje się nim od 1,2 do 2 miliardów osób. Ponadto, jest to język urzędowy wielkiej liczby państw, jak również język operacyjny wielu oficjalnych instytucji. Znajomość angielskiego jest jednym z podstawowych wymogów przy poszukiwaniu pracy, a także przy jakichkolwiek wizytach za granicą. Z tego powodu mówi się, że jest to lingua franca, nowoczesna łacina - dzięki swojemu rozpowszechnieniu, angielski stał się językiem uniwersalnym i międzynarodowym.

Jedną z organizacji, która uznaje angielski za jeden z oficjalnych języków, jest Organizacja Narodów Zjednoczonych. Poza angielskim funkcjonuje jeszcze 5 języków oficjalnych ONZ - Arabski, Chiński, Rosyjski, Francuski i Hiszpański. Aby uczcić różnorodność i wielo-językowość w ramach organizacji, władze ONZ zdecydowały o zorganizowaniu świąt dla każdego z tych języków. Data Dnia Języka Angielskiego nie jest przypadkowa. 23 kwietnia to bardzo szczególny dzień dla języka i literatury angielskiej - jest to dzień zarówno urodzenia, jak i śmierci Williama Shakespeare'a - najbardziej rozpoznawanego angielskiego pisarza. 

Dzień Języka Angielskiego - pomysły na aktywności

Ze względu na niesamowicie szerokie rozpowszechnienie, w dzisiejszych czasach dzieci od najmłodszych lat mają do czynienia z językiem angielskim. Aby oswoić je z językiem obcym i pokazać, że jest on nie tylko trudnym przedmiotem w szkole, ale fajną możliwością komunikacji z osobami, do których inaczej nie mielibyśmy dostępu, warto w szkole zorganizować Dzień Języka Angielskiego. Pomysły na ten dzień mogą być bardzo różne i zależą od wieku dzieci i ich znajomości angielskiego. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:

  • film po angielsku - dzieci zawsze doceniają możliwość obejrzenia dobrego filmu lub animacji w czasie lekcji. Dlatego dobrym pomysłem może być zaproponowanie im czegoś do oglądania w języku angielskim! Aby ułatwić im trochę zadanie dobierzmy film do ich poziomu językowego oraz włączmy napisy. Oczywiście angielskie!
  • inscenizacja sztuki - w internecie możemy znaleźć wiele etiud po angielsku. Dobrą aktywnością grupową będzie czytanie takich sztuk - pokaże to dzieciom, że językiem można się też bawić, a może obudzi w nich też talenty aktorskie!
  • scrabble - gry planszowe to coś, co uwielbia każde dziecko. Dlaczego więc nie wykorzystać tego zamiłowania do nauki? Zaproponujmy dzieciom Scrabble lub podobną grę - jednak w tym przypadku po angielsku! Kto zostanie mistrzem angielskiego słownictwa?

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Wiersze i piosenki na Dzień Ziemi. Propozycje dla przedszkolaków
  2. Kiedy jest Dzień Ziemi 2019? Zbliża się wielkimi krokami
  3. Kiedy jest Lany Poniedziałek 2019? Śmigus-dyngus kochają wszystkie dzieci
  4. Co powinno być w koszyku wielkanocnym? Symbolika święconki
  5. Zbliża się Dzień Ziemi. Poznaj ciekawostki i informacje na jego temat
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News