Państwowe obchody Dnia Flagi państwowej. Czy mamy wtedy wolne?

Państwowe obchody Dnia Flagi państwowej. Czy mamy wtedy wolne? Źródło: pixabay.com/_Alicja_

Dzień Flagi - jak będą wyglądały państwowe obchody tego dnia? Choć święto jest stosunkowo nowe, bo ma zaledwie kilkanaście lat, to jego popularność wciąż rośnie. Polacy znani są ze swojego patriotyzmu i przywiązania do symboli narodowych. Czy godnie będziemy świętować dzień biało-czerwonej flagi w tym roku? To inicjatywa społeczna, czy rządowa?

Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej - jak zmieniała się przez lata? Czy od samego początku istnienia naszego kraju wyglądała tak samo? Polska ma w swojej historii narodowej wiele wzlotów i upadków, zwycięstw i porażek, jednak flaga oraz godło zawsze były częścią tożsamości narodowej, z którą związani jesteśmy od wieków.

Flaga to jeden z najważniejszych symboli państwowości, ta biało-czerwona ukazuje przynależność narodową. Kolory - biały, który reprezentuje srebro, wodę, czystość oraz niepokalanie i czerwony, symbolizujący ogień i krew, a z drugiej strony odwagę i waleczność - ułożone są w dwóch poziomych i równoległych pasach tej samej szerokości. Kolorystyka jest odwzorowaniem godła Polski, czyli białego orła na czerwonym polu.

Barwy biała i czerwona zostały uznane za narodowe po raz pierwszy 3 maja 1792 roku, podczas obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji. Pierwszy raz barwy te zostały oficjalnie uregulowane w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego z 1831 roku. 

 - Kokardę Narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym - możemy przeczytać w uchwale.

Dzień Flagi 2019 - data. Kiedy obchodzimy ten dzień?

Na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku między świętami państwowymi: 1 maja, czyli Świętem Pracy i Narodowym Świętem Trzeciego Maja, wprowadzony został Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. 2 maja nie jest dniem wolnym od pracy. 

Na przestrzeni lat za sprawą Lecha Kaczyńskiego powszechne stało się noszenie w tym konkretnym dniu kokardy narodowej, która na być symbolem dumy z biało-czerwonego symbolu narodowego. Zwyczaj tej był kontynuowany przez Bronisława Komorowskiego oraz Andrzeja Dudę.

2 maja Dzień Flagi - wolny od pracy? 

Choć 2 maja nie jest oficjalnie wolnym dniem od pracy, to w Dzień Flagi często organizowane są manifestacje patriotyczne, akcje, koncerty i pikniki rodzinne, głównym tematem tych wydarzeń jest oczywiście polska flaga. W tym dniu obchodzimy również Dzień Polonii i Polaków za granicą. 

Państwowej obchody Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej będą mieć miejsce na placu Zamkowym w Warszawie. Rozpoczną się one od podniesienia biało-czerwonego symbolu narodowego na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego. Następnie Andrzej Duda wraz z żoną będą rozdawać mini wersje flagi zgromadzonym na uroczystości. Później prezydent na dziedzińcu Pałacu Królewskiego wręczy narodowe flagi przedstawicielom różnych organizacji oraz odznaczenia państwowe. Po południu odbędzie się VI Bieg Flagi zlokalizowany w okolicy Cytadeli. 

Radio RMF FM organizuje także ogólnopolską biało-czerwoną sztafetę, która będzie przemierzać Polskę z południa na północ, z Giewontu, aż po Hel. W sztafecie pobiegną muzycy, aktorzy, politycy, a nawet sam Andrzej Duda.

  1. Czy 2 maja jest wolny od pracy? Wiele osób się rozczaruje
  2. Co się wydarzyło 3 maja? Świętujemy to do dziś
  3. Jakie święto obchodzimy 2 maja? Jest nowe, ale bardzo ważne
  4. Kiedy jest Dzień bez Komputera? Każdemu z nas by się przydał
  5. Kiedy jest Dzień Grilla? Wiosna już w pełni, można świętować
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News