Kiedy jest Światowy Dzień Ewakuacji? Warto go wykorzystać do próbnych ćwiczeń

Kiedy jest Światowy Dzień Ewakuacji? Warto go wykorzystać do próbnych ćwiczeń Źródło: wikipedia.org/Adrian Grycuk

Dzień Ewakuacji - kiedy możemy spodziewać się próbnego alarmu przeciwpożarowego? Znajomość procedury dotyczącej ewakuacji z budynku może uratować nam życie. Nie jest to coś, do czego powinniśmy podchodzić jak do straty czasu lub niewinnej zabawy. Kiedy jest święto przypominające o tej ratującej życie procedurze BHP?

Dzień Ewakuacji to świetny dzień na przeprowadzenie próbnego alarmu pożarowego i zaznajomienie ludzi - pracowników, uczniów itd. - z praktycznym aspektem ewakuacji. Dlatego właśnie warto znać datę tego święta. Jeśli jesteśmy właścicielem firmy, możemy tego dnia zaplanować ćwiczenia, a jeśli pracujemy w jakiejś instytucji - może powinniśmy spodziewać się niezapowiedzianej przerwy w pracy i krótkiego pobytu na świeżym powietrzu?

Dzień Ewakuacji. Próbna ewakuacja w szkole i w zakładzie pracy - przepisy

Ewakuacja - ta prawdziwa - to nie temat do żartów. Może mieć bardzo różny zasięg - od ewakuacji pojedynczego budynku, spowodowanej na przykład pożarem lub wyciekiem gazu, aż po ewakuację całych miast czy regionów. Chyba sztandarowym przykładem tragedii ludzkiej, która wymagała ewakuacji ludności, jest miasto Prypeć. W 1986 roku mieszkańcy musieli ewakuować się przez awarię elektrowni atomowej w Czarnobylu. W pamięci zostają rozrzucone po całym mieście rzeczy osobiste ludzi, którzy musieli wyjechać i zostawić cały swój dobytek. Z ponad pięćdziesięciotysięcznego miasta pozostały tylko budynki, stopniowo zajmowane przez roślinność.

Na szczęście takie sytuacje zdarzają się niesamowicie rzadko. Jednak warto przygotować się do tych mniejszych ewakuacji - ewakuacji w szkole, w pracy, na uniwersytecie. Co jakiś czas przeprowadzane są próbne alarmy pożarowe, których zadaniem jest zaznajomienie osób przebywających w budynku z procedurami BHP dotyczącymi ewakuacji - ma to na celu usprawnienie całego procesu. O czym powinniśmy pamiętać w czasie ewakuacji? Oto podstawowe zasady:

  • osoby ewakuowane powinny stosować się do poleceń osoby kierującej ewakuacją,
  • powinny wychodzić z budynku, kierując się znakami ewakuacyjnymi,
  • powinny zabrać ze sobą najpotrzebniejsze dokumenty i pozostawić resztę rzeczy,
  • wszystkie drzwi powinny zostać zamknięte, ale ważne jest, aby nie zamykać ich na klucz. Uniemożliwiłoby to wejście służbom ratowniczym,
  • osoby ewakuowane zbierają się w określonym miejscu i nie oddalają się aż do zakończenia ewakuacji.

Światowy Dzień Ewakuacji - kiedy?

Kiedy w takim razie możemy spodziewać się próbnej ewakuacji? Dzień ten wypada co roku 18 czerwca. W tym roku jest to wtorek, więc większość z nas będzie wtedy w pracy lub w szkole - należy więc przygotować się na to, że w pewnym momencie możemy usłyszeć dzwonek alarmu pożarowego, który zmusi nas do opuszczenia stanowisk i przeprowadzenia próbnej ewakuacji.

Dla niektórych na pewno będzie to gratka i okazja do chwilowej przerwy od pracy, ale nie powinniśmy traktować tego jako zwykłej zabawy - umiejętność sprawnej ewakuacji może kiedyś uratować nam życie.

  1. Dzień Odnawiania Znajomości - data. Kiedy jest to święto?
  2. Dzień Różnorodności Kulturowej - kiedy? Data święta
  3. Pac-Man też obchodzi święto. Dzień kultowej gry
  4. Europejski Dzień Parków Wodnych - data święta
  5. Dzień bez Alkoholu - ważne święto obchodzone w Polsce
Następny artykuł
0 Skomentuj

Który Mikołaj Krawczyk cię urzekł?

Komentarze 0

Ocena artykułu