Kiedy jest Dzień DNA i co się wtedy świętuje?

Kiedy jest Dzień DNA i co się wtedy świętuje? Źródło: pixabay.com/qimono

Dzień DNA - kiedy będziemy obchodzić święto jednego z podstawowych elementów naszego organizmu? DNA odgrywa bardzo ważną rolę w naszym organizmie, praktycznie wszystko od niego zależy. Czy wiecie czym jest kwas deoksyrybonukleinowy?

Dzień DNA - kiedy? Data święta już niebawem

Dzień DNA będziemy obchodzić już 25 kwietnia na cześć dwóch wydarzeń, które szczegółowo opiszemy w drugiej części artykułu. Na początku zajmijmy się samym zagadnieniem DNA. Czym jest i jaki ma wpływ na nasz organizm oraz postrzeganie świata? Jakie ważne informacje są przez nie przekazywane?

DNA to skrót od kwasu deoksyrybonukleinowego (deoxyrybonucleic acid), składa się z nici, które wiją się wokół wspólnej osi. Może mieć długość od kilku tysięcy nawet do dwóch milionów par nukleotydów. DNA zbudowane jest z ciągu "cegiełek" oznaczonych literami A, T, G i C, każda z liter ma swój odpowiednik w organicznym związku chemicznym, A to adenina, T - tymina, G - guanina oraz C - cytozyna. Owe cegiełki układają się w określonej kolejności, tworząc DNA, biologiczną maszynę szyfrującą.

DNA znajduje się w każdej komórce naszego ciała, konkretnie w chromosomach jądra komórkowego, mitochondriach i plastydach. Określona sekwencja DNA, czyli jakiś jego fragment, to gen kodujący białko. Wszystkie geny tworzą genom, a w nim zawarty jest cały materiał genetyczny organizmu. Kolor oczu, sposób oddychania, pięć palców u jednej ręki, wzrost, choroby genetyczne i mutacje - to wszystko jest w nim zawarte.

Liczba genów w DNA zależy od organizmu. Najprostsze bakterie mają kilkaset genów, zwierzęta kręgowe i rośliny naczyniowe kilkadziesiąt tysięcy. Niektóre geny są aktywne we wszystkich komórkach.

 - Nasze geny nie determinują naszego zachowania, ale po raz pierwszy mamy zidentyfikowane fragmenty kodu DNA, które mają na to wpływ. Jest to kolejny mały element, który pomoże zrozumieć, jak działa nasz organizm - komentuje profesor jednego z uniwersytetów.

Ostatnim głośnym odkryciem w tej dziedzinie jest znalezienie obszaru DNA, który odpowiedzialny jest za zachowania reprodukcyjne.

 - Okazało się, że kobiety z wariantami DNA do odkładania rodzicielstwa posiadają również fragmenty kodu DNA związanego z późniejszym wystąpieniem miesiączki i późnej menopauzy. Pewnego dnia będziemy mieć możliwość, aby skorzystać z tej informacji, więc lekarze będą mogli odpowiedzieć na ważne pytanie, jak na przykład jak długo można odkładać decyzję o potomstwie - mówi profesor z Zakładu Socjologii i Nuffield College na Uniwersytecie Oksfordzkim.

Międzynarodowy Dzień DNA

Międzynarodowy Dzień DNA przypada na 25 kwietnia, jest on obchodzony na cześć dwóch wydarzeń. Pierwszym jest ogłoszenie, jak zbudowane jest DNA - tego dnia w 1953 roku ukazała się praca dwóch naukowców, w której ukazali światu strukturę podwójnej helisy (artykuł pod tytułem Molecular Structure of Nucleic Acids: A Structure for Deoxyribose Nucleic Acid). Publikacja była jedną z najczęściej cytowanych prac naukowych na świecie.

Pięćdziesiąt lat później amerykański Narodowy Instytut Zdrowia wydał komunikat o nadchodzących finale projektu Human Genome Project, na upamiętnienie rozwiązania struktury DNA. 25 kwietnia stał się świętem biologów molekularnych i w 2003 roku został proklamowany przez Senat Stanów Zjednoczonych.

  1. Kiedy jest dzień marihuany? Czy używka zostanie zalegalizowana?
  2. Dzień Czekolady 2019. Kiedy jest to święto w tym roku?
  3. Kiedy Światowy Dzień Książki 2019. Data i informacje
  4. Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Czy to już niedługo?
  5. Światowy Dzień Zdrowia 2019 - data. Kiedy obchodzimy ten dzień?
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News