Co się stało 4 czerwca? Tego dnia obchodzimy Dzień Demokracji

Co się stało 4 czerwca? Tego dnia obchodzimy Dzień Demokracji Źródło: Wikimedia Commons/autor nieznany

Dzień Demokracji 4 czerwca - to święto naszej dumy narodowej! Jaką datę upamiętnia? Czy jest świętem narodowym wolnym od pracy?

Dzień Demokracji 4 czerwca, a właściwie Dzień Wolności i Praw Obywatelskich, został uchwalony przez polski Sejm 24 maja w 2013 roku. Choć nie jest dniem wolnym od pracy, upamiętnia bardzo ważne dla naszego kraju historyczne wydarzenia, mające istotny wpływ na kreację współczesnej polskiej rzeczywistości. Co mogło być tak ważne, że zasłużyło sobie na oddzielne święto?

Dzień Demokracji 4 czerwca - historia, która doprowadziła do tego dnia

Żeby zrozumieć powagę tego dnia, musimy cofnąć się w czasie do roku 1946, kiedy pod koniec czerwca Polska Partia Robotnicza wyszła z inicjatywą organizacji referendum ludowego. Działanie to miało na celu odłożenie w czasie planowanych wolnych wyborów oraz sprawdzenie wpływów partii w społeczeństwie. Referendum miało być miernikiem popularności rządzących wtedy komunistycznym krajem oraz przygotowaniem do fałszerstwa wyborów, które odbyły się następnego roku w styczniu. Samo referendum z resztą również zostało sfałszowane.

4 czerwca 1989

Dzień Wolności i Praw Obywatelskich upamiętnia pierwsze od tamtej pory częściowo wolne wybory w historii Polski. Odbyły się one po II Wojnie Światowej właśnie 4 oraz 18 czerwca roku 1989 (tzw. wybory czerwcowe). O ile wybory do Senatu były w pełni otwarte, demokratyczne i dopuszczono do nich również kandydatów z opozycji demokratycznej, o tyle w ramach wyborów do Sejmu przedstawiciele komunistycznych władz zapewnili Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej oraz jej koalicjantom aż 299 miejsc, co daje 65%. Jako kandydatów nie dopuszczono również opozycję, 35% miejsc w Sejmie zajęli wtedy kandydaci innych organizacji, głównie Solidarności.

"4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm"

W wyborach czerwcowych sukces odniósł Komitet Obywatelski "Solidarność" z Lechem Wałęsą na czele. Kandydaci KO objęli wtedy prawie wszystkie miejsca w Senacie oraz zdobyli wszystkie mandaty do Sejmu przeznaczone dla bezpartyjnych. W wyniku wyborów 89. roku nasza ojczyzna została pierwszym państwem z bloku wschodniego, w którym przedstawiciele demokratycznej opozycji zyskali rzeczywisty wpływ na sprawowanie władzy. Było to kluczowe wydarzenie dla przemian politycznych i zmian ustrojowych w Polsce.

Kto z nas nie pamięta lub nie słyszał słynnego cytatu Joanny Szczepkowskiej "Proszę Państwa, 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm". Ta polska aktorka teatralna i filmowa wypowiedziała owe słowa podczas Dziennika Telewizyjnego dnia 28 października.

Pierwsze w pełni demokratyczne wybory odbyły się 27 października w 1991 roku.

4 czerwca święto - czy będzie wolne od pracy?

W tym roku wypada 30. rocznica czerwcowych wydarzeń z 1989 roku. Platforma Obywatelska złożyła projekt ustawy uznający ten dzień za święto narodowe. Jest to dzień wyjątkowy, łączący wszystkich Polaków, skłaniający do zadumy nad historyczną, zawiłą drogą, którą przeszliśmy jako naród. Jest to doskonały dowód na to, że Polska ma piękną historię i Polacy wstydzić się jej nie powinni. Czy projekt ustawy zostanie uchwalony?

- Przede wszystkim uważam, że to powinien być dzień takiej naszej narodowej zadumy - skomentował zbliżające się obchody 4 czerwca prezydent Andrzej Duda dla portalu Interia.

- Jeżeli większość posłów i senatorów chciałaby, żeby to było święto państwowe, to ja byłbym gotów podjąć taką inicjatywę - dodał prezydent.

Jednocześnie projekt ustawy złożonej przez PO nie przewiduje, żeby był to dzień wolny od pracy, przez co nie osłabi państwowego budżetu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kiedy jest Dzień Teściowej? Wypada złożyć jej serdeczne życzenia
  2. Dzień Mężczyzn 2019. Kiedy mężczyźni obchodzą swoje święto?
  3. Dzień DNA: kiedy jest, na czyją cześć go obchodzimy?
  4. Międzynarodowy Dzień Tańca 2019 - data święta
  5. Dzień Zwycięstwa - 8 czy 9 maja? Trwa spór o datę
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News