Dzień Czerwonego Kapturka - pomysły na gry i zabawy w przedszkolu

Dzień Czerwonego Kapturka - pomysły na gry i zabawy w przedszkolu Źródło: pixabay.com/ivanovgood

Dzień Czerwonego Kapturka w przedszkolu - scenariusz tego dnia może być naprawdę ciekawy! Znana bajka może dostarczyć nam wielu ciekawych przeżyć, ale także nauczyć nas pewnych ważnych zasad, których dzieci powinny przestrzegać - szczególnie jeśli chodzi o interakcje z nieznajomymi.

Dzień Czerwonego Kapturka w przedszkolu - scenariusz na ten dzień może być bardzo zabawny, ale też nauczyć dzieci wielu ważnych rzeczy na przyszłość. Jakie zabawy możemy im zaproponować? Pomysłów jest wiele, na pewno będzie bajecznie! 

Dzień Czerwonego Kapturka w przedszkolu - scenariusz zabawy

Czerwony Kapturek jest już kultową postacią z bajki, której wizerunek na dobre wszedł do kanonu naszej kultury. Każdy zna historię dziewczynki, która samotnie wędrowała przez las i na swojej drodze spotkała wilka. Jej sposób poradzenia sobie z drapieżnikiem od wielu lat pobudza do działania wyobraźnię dzieci - czy to naprawdę możliwe, że wilk połknął babcię w całości i można była ją wyjąć z jego brzucha? Jedno jest pewne - dzień ten, pomimo tego, że przypada 17 lipca, możemy obchodzić wcześniej, jeszcze w trakcie trwania roku szkolnego. Z tej okazji jest wiele gier i zabaw, które na pewno dadzą dzieciom powody do radości i śmiechu.

Zabawy, które zaproponujemy dzieciom tego dnia, powinny skupiać się na ich bezpieczeństwie na drodze - na przykład w drodze do szkoły lub w innych kontaktach z ludźmi, kiedy ich rodziców, nawet na moment, nie będzie w pobliżu. Przecież na tym opiera się cały zamysł bajki - dziewczynka jest sama w lesie i spotyka niebezpiecznego nieznajomego. Dlatego na jej podstawie możemy nauczyć dzieci w jaki sposób zachować się w podobnym przypadku.

Kilka dni przed zaplanowanym świętowaniem Dnia Czerwonego Kapturka powinniśmy przygotować dla dzieci przebrania - jedną maskę wilka i jeden czerwony kapturek. Najprościej będzie wykonać te rzeczy z papieru - zwykła szara grzywa dla wilka powinna wystarczyć, kapturek dla Czerwonego Kapturka może być po prostu zwykłą czerwoną czapeczką - wszystko zależy od naszych umiejętności plastycznych. Oczywiście, jeśli tylko mamy taką możliwość, możemy też kupić maskę wilka i kapturek bohaterki bajki - na pewno łatwiej będzie wprowadzić dzieci w świat bajki za pomocą dobrych strojów. 

Kiedy już mamy odpowiednie stroje, możemy zacząć zabawę. Podzielmy dzieci w pary. Jedna osoba z pary zostaje wilkiem, druga czerwonym kapturkiem. Tak przebranym dzieciom dajemy różnego rodzaju przykłady sytuacji, w których mogą być same. Za każdym razem dziecko grające wilka jest nieznajomym, który czegoś chce od dziecka - na przykład proponuje mu słodycze lub prosi o towarzyszenie mu do ciemnego zaułka. Zadaniem Czerwonego Kapturka będzie poprawne zachowanie się w takiej sytuacji - czyli odmówienie i poinformowanie o tym osób starszych. Dzięki takiej zabawie dzieci będą mogły sobie wyobrazić realne zagrożenie, jakim jest nadmierne zaufanie do osób nieznajomych - przecież maska wilka działa na wyobraźnię. W ten sposób każda para będzie mogła spróbować swoich sił w odmawianiu nieznajomym, a reszta przypatrujących się temu dzieci może podpowiadać sposoby na inne wyjście z sytuacji!

Kiedy już zakończymy tę edukacyjną grę, przyjdzie czas na chwilę relaksu w postaci przedszkolnych zajęć artystycznych. Każde dziecko dostaje kartkę czerwonego papieru i czerwoną kredkę. Za jej pomocą ma tak obrysować kształty kapturka, aby powstała postać. Dziecko może także spróbować dorysować tam niebezpiecznego wilka, który czai się na kapturka - przecież jest to główny przeciwnik dziewczynki w bajce, idealnie więc nada się do takiej pracy. 

Jeśli dzieci po ukończeniu pracy plastycznej nadal będą miały ochotę na zabawy, możemy też spędzić z nimi chwilę poznając wszystkie leśne zwierzęta. Dobrą okazją do tego będzie zorganizowanie małego spaceru, w czasie którego co jakiś czas "zauważymy" karteczkę z wydrukowanym zwierzątkiem. W ten sposób dowiedzą się nie tylko jak wygląda wilk, ale także sarna, zając, dzik czy łoś. Spacer pozwoli im także na chwilę aktywności - to bardzo ważne dla spokoju na zajęciach!

  1. Światowy Dzień Ludności 2019 - data święta
  2. Dzień Frytek 2019 - święto polskie czy międzynarodowe?
  3. Dzień bez Telefonu Komórkowego - warto odłożyć smartfona
  4. Dzień Chodzenia Do Pracy Inną Drogą
  5. Top 10 najciekawszych AMA na wykop.pl w 2018 roku
Następny artykuł
0 Skomentuj

Który Mikołaj Krawczyk cię urzekł?

Komentarze 0

Ocena artykułu