Władze francuskiego aquaparku Speedwater Park wywołały niemałą burzę swoim pomysłem. W obiekcie położonym pod Marsylią planują wyprawić islamskie święto na basenie. Wraz z muzułmańską organizacją Smile13 chcą bowiem zorganizować tzw. dzień burkini.

„Dzień burkini” miałby być organizowany raz w tygodniu. Podczas niego oprócz kobiet w burkini i chłopców do 10 roku życia na basen nie mógłby wejść nikt inny. Jak zaznaczyli organizatorzy, kobiety wstępujące w ten dzień na basen muszą być zakryte chociaż „od klatki piersiowej do kolan”.

Pomysł władz obiektu i organizacji Smile13 wywołał niemałe oburzenie wśród polityków z różnych ugrupowań. Valerie Boyer, mer dwóch okręgów marsylskich, członek partii Les Republicains, stwierdziła, że akceptacja tego typu wydarzeń oznaczałaby zgodę władz na istnienie niezależnych wspólnot.

„Zaakceptowanie tej tzw. „mody” oznaczałoby, że zgadzamy się, by w naszym kraju istniały niezależne wspólnoty. To jednak też kwestia kobiecej godności, kwestia naszych fundamentalnych zasad” – mówi Boyer.

Podobnie do sprawy odniósł się Stephane Ravier, mer dwóch innych okręgów marsylskich, członek Frontu Narodowego. Jego zdaniem „pewna liczba muzułmanów próbuje postawić się poza społeczeństwem”.

„Ten islamski dzień pokazuje, że poza uspokajającymi słowami muzułmańskich autorytetów, pewna liczba wyznawców tej religii decyduje się wyłamać z modelu republikańskiego i postawić się poza społeczeństwem” – skomentował „dzień burkini” Ravier.

Organizatorzy wydarzenia mówią jednak, że władze nie mogą w żaden sposób im zaszkodzić w przeprowadzeniu akcji. Zwracają bowiem uwagę na fakt, że Speedwater Park jest obiektem prywatnym.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO

Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!

źródło: rmf24.pl, wp.pl
pt

...

Zobacz również

Zobacz również