Dzień Bociana Białego w szkole i przedszkolu - pomysły na zajęcia

Dzień Bociana Białego w szkole i przedszkolu - pomysły na zajęcia Źródło: pixabay.com/Pixel-mixer

Dzień Bociana Białego - scenariusz na ten dzień to świetny sposób na zapoznanie się z wizerunkiem jednego ze sztandarowych przedstawicieli polskiej fauny - bociana. Co możemy o nim powiedzieć dzieciom i jak dobrze przeprowadzić zajęcia na jego temat?

Dzień Bociana Białego - scenariusz zajęć o tych ptakach może rozwiać w dzieciach wiele wątpliwości dotyczących tych jakże charakterystycznych dla Polski zwierząt. Jak powinniśmy podejść do takiej lekcji aby nauczyć dzieci jak najwięcej i pozwolić im odkryć rąbek tajemnicy świata zwierząt?

Dzień Bociana Białego - scenariusz w przedszkolu

Przeprowadzenie lekcji na Dzień Bociana Białego jest ważne dla dzieci w przedszkolu - to przecież bardzo ekscytujący ptak, którego wiosenny powrót do Polski zwiastuje wiosnę i łączy się z wieloma wierzeniami. Dlatego dobrze jest przeprowadzić tę lekcję na podstawie jakiegoś tekstu kultury - wiersz Wandy Chotomskiej "Bocian" będzie do tego idealny. Po odczytaniu tego wiersza możemy postawić przed dziećmi różne pytania - nie tylko o sam wiersz, ale także o uczucia w nim zawarte i to, jak radzą sobie z nimi dzieci. 

Po tej rozmowie zaproponujmy dzieciom małą zabawę ruchową - ich zadaniem będzie wcielić się w rolę małych zwierząt, tych, na które zazwyczaj poluje bocian. Jedno z dzieci zostanie też bocianem, który będzie polował na wszystkie małe myszki, kreciki i żabki. Na dźwięk tamburyna dzieci rozchodzą się po sali swoimi specjalnymi chodami. Za nimi zawsze kroczy bocian, który może je złapać - ale tylko jeśli poda jakąś informację o zwierzątku, które właśnie chce dopaść. Po zjedzeniu zwierzątka, drapieżnik i ofiara zamieniają się rolami i zabawa trwa dalej.

Dzień Bociana Białego - przedstawienie

Świetnym pomysłem na uczczenie Dnia Bociana jest zorganizowanie w szkole przedstawienia. Jest to świetna okazja do rozwijania wielu umiejętności - nie tylko aktorskich, ale też zdolności pracy w grupie i radzenia sobie ze stresem - przecież przedstawienie to nowa sytuacja dla małego dziecka. Aby dobrze wyszło powinniśmy zacząć przygotowywać je przynajmniej na kilka tygodni przed wydarzeniem.

Dobrze jest też nie zmuszać dzieci do występu - jeśli któreś z nich nie czuje się na siłach albo po prostu nie ma ochoty występować przed publicznością - nie ma sensu kazać takiemu dziecku uczestniczyć w tym wydarzeniu. Może pomoże w nim w inny sposób - na przykład wykonując dekoracje albo zapraszając gości na widownię.

Bocian - rysunek, praca plastyczna. Jak zrobić?

Dzień Bociana to też dobry moment na wykonanie ciekawej pracy plastycznej. Możemy ją zaproponować dzieciom na kilka sposobów. Jednym z nich jest duża praca grupowa. W jej ramach dzielimy podopiecznych na grupy i każdej z nich przydzielamy inne zadania. Naszym zadaniem jest stworzenie plakatu wielkiej łąki z bocianem. Dlatego jedna z grup powinna zająć się trawą - mogą to być na przykład wycięte kępy trawy, które maluchy będą musiały pomalować farbami. Inna powinna narysować bociana - tutaj kolorowanie kredkami odpowiedniego szkicu może przynieść najlepsze wyniki. Następna grupa będzie odpowiedzialna za niebo - aby każda z grup używała innych przyrządów, tej możemy zaproponować pastele.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Gdzie obejrzeć 1. odcinek 6. sezonu The 100? Jest dostępny online
  2. Kiedy jest Dzień Bociana Białego? Polski symbol ma swoje święto
  3. Kiedy powstał pierwszy McDonald w Polsce? Polacy rozsmakowali się w hamburgerach
  4. Dzień Matki w przedszkolu i w szkole. Scenariusze i pomysły
  5. Dzień Świadomości o Stwardnieniu Rozsianym - bardzo ważna data
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News