Dzień Bociana Białego w szkole i przedszkolu - pomysły na zajęcia

Dzień Bociana Białego w szkole i przedszkolu - pomysły na zajęcia Źródło: pixabay.com/Pixel-mixer

Dzień Bociana Białego - scenariusz na ten dzień to świetny sposób na zapoznanie się z wizerunkiem jednego ze sztandarowych przedstawicieli polskiej fauny - bociana. Co możemy o nim powiedzieć dzieciom i jak dobrze przeprowadzić zajęcia na jego temat?

Dzień Bociana Białego - scenariusz zajęć o tych ptakach może rozwiać w dzieciach wiele wątpliwości dotyczących tych jakże charakterystycznych dla Polski zwierząt. Jak powinniśmy podejść do takiej lekcji aby nauczyć dzieci jak najwięcej i pozwolić im odkryć rąbek tajemnicy świata zwierząt?

Dzień Bociana Białego - scenariusz w przedszkolu

Przeprowadzenie lekcji na Dzień Bociana Białego jest ważne dla dzieci w przedszkolu - to przecież bardzo ekscytujący ptak, którego wiosenny powrót do Polski zwiastuje wiosnę i łączy się z wieloma wierzeniami. Dlatego dobrze jest przeprowadzić tę lekcję na podstawie jakiegoś tekstu kultury - wiersz Wandy Chotomskiej "Bocian" będzie do tego idealny. Po odczytaniu tego wiersza możemy postawić przed dziećmi różne pytania - nie tylko o sam wiersz, ale także o uczucia w nim zawarte i to, jak radzą sobie z nimi dzieci. 

Po tej rozmowie zaproponujmy dzieciom małą zabawę ruchową - ich zadaniem będzie wcielić się w rolę małych zwierząt, tych, na które zazwyczaj poluje bocian. Jedno z dzieci zostanie też bocianem, który będzie polował na wszystkie małe myszki, kreciki i żabki. Na dźwięk tamburyna dzieci rozchodzą się po sali swoimi specjalnymi chodami. Za nimi zawsze kroczy bocian, który może je złapać - ale tylko jeśli poda jakąś informację o zwierzątku, które właśnie chce dopaść. Po zjedzeniu zwierzątka, drapieżnik i ofiara zamieniają się rolami i zabawa trwa dalej.

Dzień Bociana Białego - przedstawienie

Świetnym pomysłem na uczczenie Dnia Bociana jest zorganizowanie w szkole przedstawienia. Jest to świetna okazja do rozwijania wielu umiejętności - nie tylko aktorskich, ale też zdolności pracy w grupie i radzenia sobie ze stresem - przecież przedstawienie to nowa sytuacja dla małego dziecka. Aby dobrze wyszło powinniśmy zacząć przygotowywać je przynajmniej na kilka tygodni przed wydarzeniem.

Dobrze jest też nie zmuszać dzieci do występu - jeśli któreś z nich nie czuje się na siłach albo po prostu nie ma ochoty występować przed publicznością - nie ma sensu kazać takiemu dziecku uczestniczyć w tym wydarzeniu. Może pomoże w nim w inny sposób - na przykład wykonując dekoracje albo zapraszając gości na widownię.

Bocian - rysunek, praca plastyczna. Jak zrobić?

Dzień Bociana to też dobry moment na wykonanie ciekawej pracy plastycznej. Możemy ją zaproponować dzieciom na kilka sposobów. Jednym z nich jest duża praca grupowa. W jej ramach dzielimy podopiecznych na grupy i każdej z nich przydzielamy inne zadania. Naszym zadaniem jest stworzenie plakatu wielkiej łąki z bocianem. Dlatego jedna z grup powinna zająć się trawą - mogą to być na przykład wycięte kępy trawy, które maluchy będą musiały pomalować farbami. Inna powinna narysować bociana - tutaj kolorowanie kredkami odpowiedniego szkicu może przynieść najlepsze wyniki. Następna grupa będzie odpowiedzialna za niebo - aby każda z grup używała innych przyrządów, tej możemy zaproponować pastele.

  1. Gdzie obejrzeć 1. odcinek 6. sezonu The 100? Jest dostępny online
  2. Kiedy jest Dzień Bociana Białego? Polski symbol ma swoje święto
  3. Kiedy powstał pierwszy McDonald w Polsce? Polacy rozsmakowali się w hamburgerach
  4. Dzień Matki w przedszkolu i w szkole. Scenariusze i pomysły
  5. Dzień Świadomości o Stwardnieniu Rozsianym - bardzo ważna data
Następny artykuł