Kiedy jest Dzień Bibliotekarza? Możemy uniknąć kary za przetrzymanie książek

Kiedy jest Dzień Bibliotekarza? Możemy uniknąć kary za przetrzymanie książek Źródło: flickr.com/timetrax23

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek to rozpoczęcie całego tygodnia świętowania zawodu bibliotekarza i instytucji zapewniających dostęp do książek dla wszystkich. Od kiedy świętujemy ten dzień? Jest wiele okazji do dziękowania pracownikom bibliotek!

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek to już wieloletnia tradycja w Polsce. Ma ona przypominać o tym, jak ważny jest powszechny dostęp do książek i jak niezbędne jest propagowanie czytelnictwa. Kiedy wypada on w tym roku? Rozpoczyna on tydzień świętowania!

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek 2019 - co z karami?

Jedną z największych zmór bibliotek publicznych w Polsce są nieoddawane lub przetrzymywane książki. Według statystyk prawie 20% kart bibliotecznych należących do dzieci i nastolatków jest zawieszona ze względu na przetrzymane książki i nieuiszczone opłaty - ta liczba jest zatrważająca! Zwyczajowo kary za przetrzymanie wypożyczonej lektury oscylują w okolicach 40 groszy za dzień. Bibliotekarze zapewniają, że wcale nie chodzi im o pieniądze - ważne są tutaj raczej książki, które znikają ze zbiorów.

- Do 20, 30 zł decyzję o karaniu zostawiamy dyrektorom placówek, którzy najlepiej znają czytelników. Są różne sytuacje, więc niekoniecznie kary są uiszczane. Dopuszczamy możliwość, żeby zamienić karę na książkę z księgozbioru czytelnika wydaną po 2005 roku - uspokaja Przemysław Czaja z Wojewódzkiej Biblioteki w Gdańsku.

Na szczęście wiele bibliotek przez czas trwania swojego święta daje niegrzecznym amatorom czytelnictwa możliwość odpuszczenia lekturowych grzechów i umorzenia kar bibliotecznych. Jeżeli nasza biblioteka bierze udział w akcji odpuszczania kar bibliotecznych i zwrócimy do niej książkę w Tygodniu bibliotek, możemy liczyć na umorzenie kary. Może czas zdecydować się na zwrot tej zalegającej książki, którą od kilku lat obiecujemy sobie, że przeczytamy!

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek 2019 - kiedy złożyć życzenia

Tradycja Dnia Bibliotekarza sięga aż 1985 roku. Wtedy to Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich zainicjowało to święto, które na celu ma propagowanie czytelnictwa i przypominanie o tym, jak ważny jest powszechny i darmowy dostęp do książek. Tradycyjnie rozpoczyna on Tydzień Bibliotek - akcję, w czasie której odbywa się wiele wykładów i innych akcji związanych z literaturą, bibliotekoznawstwem i szeroko pojętym czytelnictwem. Dzień Bibliotekarza został ustalony na 8 maja - jest to idealny dzień aby podziękować wszystkim pracownikom bibliotek publicznych i szkolnych za ich pracę i wkład w rozwój zamiłowania do książek. Tydzień Bibliotek trwa od Dnia Bibliotekarza - 8 maja i kończy się 15 maja.

Dzień Przytulania Bibliotekarza 2019 

Dzień Bibliotekarza nie jest jedynym świętem w roku, które nawiązuje do pracowników zajmujących się książkami! Dla czytelników młodszych wiekiem istnieje specjalny dzień, w którym mogą wyrazić swoją wdzięczność dla pracowników bibliotek szkolnych, czyli Dzień Przytulenia Bibliotekarza. W tym roku dzień ten już się odbył, gdyż co roku obchodzimy go 1 marca. Może warto pamiętać, aby za rok okazać trochę wdzięczności osobom, które cierpliwie wypożyczają nam książki?

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Zalegasz z książką w bibliotece? W maju nie musisz płacić kary za przetrzymanie
  2. Rocznica stworzenia Chanel No 5. Kiedy powstały najsłynniejsze perfumy świata?
  3. Czy Kaja Paschalska ma męża? Kim jest jej partner?
  4. Najlepsze filmy dla kobiet. Babskie wieczory bez nich się nie obejdą
  5. Kiedy jest Dzień bez Makijażu? Gotowa wyjść na ulicę niepomalowana?
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News