Kiedy Światowy Dzień Bez Śmiecenia? Powinien trwać cały rok

Kiedy Światowy Dzień Bez Śmiecenia? Powinien trwać cały rok Źródło: pixabay.com/WaltiGoehner

Dzień Bez Śmiecenia powinien odbywać się w każdym domu codziennie. Niestety, często nie respektujemy takiego przykazu, dlatego powstał pomysł zorganizowania oficjalnego święta, które będzie nie tylko przypominało o konieczności segregowania śmieci, ale także pomoże zapoznać się z faktami i ciekawostkami dotyczącymi recyklingu.

Dzień Bez Śmiecenia to właściwie święto nas wszystkich - nie tylko ludzi, ale też każdego, najmniejszego nawet żyjątka. Wszyscy skorzystamy na czystszym środowisku, zmniejszeniu produkcji odpadów i zmniejszeniu kosztów produkcji. W jaki sposób obchodzimy ten dzień w Polsce?

Światowy Dzień Bez Śmiecenia - co to?

Śmieci są zmorą naszej cywilizacji. Często mówi się, że toniemy w śmieciach - ludzie z roku na rok produkują coraz większe ilości śmieci, wynoszące już setki kilogramów na rok na jedną osobę. Dlatego w jakiś sposób powinniśmy zareagować, aby już nie metaforycznie, tylko dosłownie nie utonąć w śmieciach.

Na szczęście pojawił się pomysł jak zwiększyć świadomość na temat śmiecenia i recyklingu. Co ciekawsze, pomysł ten nie wyszedł od wysokiej rządowej czy międzynarodowej instytucji, tylko od młodzieży - dokładniej do Europejskiego Eko-parlamentu Młodzieży, organizacji działającej w ramach PRO EUROPE, czyli organizacji zrzeszającej firmy i organizacje zajmujące się odzyskiem i recyklingiem. To oni uznali, że potrzebny jest dzień, który będzie przypominał, szczególnie najmłodszym, o tym, jak ważne jest dbanie o środowisko naturalne i jego surowce.

11 maja - Dzień Bez Śmiecenia 2019

W Polsce obchodzimy Dzień Bez Śmiecenia już od kilkunastu lat. Wybór daty tego dnia nie był przypadkowy i upamiętnia bardzo ważny dzień w drodze polskiej gospodarki do zostania bardziej ekologiczną i przyjazną dla środowiska naturalnego. Własnie 11 maja 2001 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął pakiet ustaw, który regulował obowiązki przedsiębiorstw w zakresie segregacji i utylizacji odpadów. Na pamiątkę tych regulacji, które zastąpiły dużą dozę samowoli dotyczącej gospodarowania odpadami, od 2007 roku własnie 11 maja obchodzimy Dzień Bez Śmiecenia.

W tym roku obchody Dnia Bez Śmiecenia odbywają się po raz 12. Co roku z tej okazji organizatorzy, czyli w Polsce firma REKOPOL, przygotowują nowy zestaw edukacyjny i hasło, które jest swego rodzaju tematem przewodnim wydarzenia. W tym roku akcja odbywa się pod szyldem "Po prostu segreguj". Czy w ogóle potrzebne są takie akcje? Organizatorzy przekonani są, że tak:

- Czy wciąż musimy namawiać Polaków do segregacji oraz informować co wrzucać do poszczególnych pojemników na odpady? Jak najbardziej. Jak wskazuje Raport z badania świadomości ekologicznej mieszkańców Polski pn. Gospodarka Odpadami przeprowadzony na zlecenie Ministerstwa Środowiska[i]w 2017 roku 53,2% ankietowanych zadeklarowało, że regularnie segreguje śmieci, 17,2% robi to sporadycznie, natomiast 26,6% wskazało, że wcale nie segreguje odpadów. Wciąż wielu z nas nie wie do którego z pojemników powinno się wyrzucić porcelanę, papiery higieniczne oraz  kartony po płynnej żywności. Blisko 70% respondentów nie wie gdzie w ich okolicy znajduje się Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych - piszą w oświadczeniu na stronie wydarzenia.

W tym roku głównymi wydarzeniami towarzyszącymi temu świętu mają być gry terenowe o tematyce ekologiczno-recyklingowej. Każdy, kto ma ochotę taką grę zorganizować, może zgłosić się do organizatorów po plan gry, który zostanie dostosowany do miejsca, w którym będzie się ona odbywać. Jedynym warunkiem jest termin, w którym ma się ona obyć - od 11 maja do 5 czerwca, czyli od Dnia Bez Śmiecenia do Światowego Dnia Ochrony Środowiska

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Kiedy jest Międzynarodowy Dzień Tańca? Data i informacje
  2. Kiedy jest Światowy Dzień Grafika? Data, obchody
  3. Kiedy jest Dzień Bibliotekarza? Możemy uniknąć kary za przetrzymanie książek
  4. Życzenia na Dzień Położnej. Podziękujmy dzielnym kobietom
  5. Czy Światowy Dzień Książki dla Dzieci jest dziś? Odpowiedź jest zaskakująca
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News