Nie kupujcie biletów! Dziś możecie jeździć ZA DARMO

Nie kupujcie biletów! Dziś możecie jeździć ZA DARMO Źródło: Fot. Flickr

Dzień bez Samochodu celebrowany jest w wielu polskich miastach już od 16 lat. W tym roku przypadł on na dzień 22 września, kiedy to pasażerowie komunikacji miejskiej nie muszą kupować ważnych biletów na kolejne przejazdy. Dzisiejsza akcja ma wyraźnie podsumować rozpoczęty 16 września Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu.

Dzień bez Samochodu 2018 został szczególnie nagłośniony w Warszawie. Na ulicach stolicy od dłuższego czasu rozwieszone pozostawały specjalne plakaty, dzięki którym przechodnie mogli dowiedzieć się o tej ogólnoeuropejskiej inicjatywie.

Dzień bez Samochodu 2018: kto pojedzie za darmo?

Akcja pod hasłem "Przesiądź się i jedź" objęła nie tylko ZTM, ale także WKD oraz Koleje Mazowieckie na ograniczonych trasach. Dodatkowo kierowcy mogą za darmo korzystać z wjazdu na parkingi P+R, aby swobodnie pokonać resztę zaplanowanej trasy autobusem, tramwajem, ale głównie metrem. Inicjatywa objęła oczywiście także inne polskie miasta. Nagłośniono ją między innymi we Wrocławiu oraz Gdańsku. Od lat akcję wspiera także KZK GOP, czyli sieć komunikacji miejskiej na Górnym Śląsku.

Na czym polega akcja Dzień bez Samochodu?

W większości miejscowości, aby nie musieć kupować biletu, trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny pojazdu, którego jesteśmy właścicielami. Akcja jest bowiem kierowana głównie do kierowców. To właśnie ich ma bowiem zachęcić do częstszego rezygnowania z pokonywania codziennych tras za kierownicą na rzecz komunikacji miejskiej lub roweru.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ Warto zaznaczyć, że w czasie trwania wydarzeń związanych z Dniem bez Samochodu silnie promowane są także pojazdy elektryczne. Chociaż w Polsce nie są wciąż bardzo popularne, w takich krajach jak Holandia i Norwegia zaczynają już królować na większości dróg z powodu narastającej mody na zdrowe, ekologiczne podejście do życia.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Morawiecki w centrum afery. Próbował zarejestrować listę z podpisami zmarłych
  2. Alimenty 2019: Tysiące dzieci straci świadczenie, będzie coraz gorzej
  3. Nowe progi dochodowe do 500 plus. Kto straci, a kto zyska dodatkowe pieniądze?
  4. Pismo pracowników zdumiewa. Biedronka nie będzie mogła się z tego wytłumaczyć
Następny artykuł