Kiedy jest Dzień bez Alkoholu? Czy to międzynarodowe święto?

Kiedy jest Dzień bez Alkoholu? Czy to międzynarodowe święto? Źródło: flickr.com/MelkiaD

Dzień bez Alkoholu jest, niestety, nadal bardzo ważnym i potrzebnym świętem w Polsce. Według wielu rankingów Polska plasuje się wśród krajów, w których spożycie alkoholu na jednego mieszkańca jest największe. Czy Dzień bez Alkoholu może to zmienić?

Dzień bez Alkoholu ma walczyć z jednym z najważniejszych problemów społecznych w Polsce - alkoholizmem. Od wielu lat Polacy plasują się w pierwszej piętnastce narodów spożywających największe ilości alkoholu. Może więc to święto będzie impulsem potrzebnym do zmniejszenia użytkowania różnych alkoholowych trunków w Polsce.

Dzień bez Alkoholu 2019 - kiedy jest Dzień bez Alkoholu 2019? 1 czerwca 2019 Dzień bez Alkoholu

Od jakiegoś czasu różne organizacje statystyczne włączają do swoich roczników statystycznych dane dotyczące spożycia alkoholu na jednego mieszkańca. Polska w każdej z takich publikacji zajmuje niezbyt zaszczytne wysokie miejsce. Miejsce to często się waha, jednak zawsze plasujemy się w pierwszej piętnastce rankingu. Najnowsze badanie zostało przeprowadzone 4 lata temu, w 2015 roku. Według niego Polacy spożywali średnio 11,5 litra czystego alkoholu rocznie, co plasowało nas na 9 miejscu na świecie. Rankingowi przewodzili Czesi z 14,1 l wypitej wody ognistej na rok.

W celu przeciwdziałania fali alkoholizmu w Polsce, rząd już w 2006 roku postanowił wprowadzić inicjatywę Dnia bez Alkoholu. Na to święto musiała zostać wybrana data, która miałaby w sobie duże znaczenie symboliczne, łączyłaby się z czymś, co dla ogromnej większości ludzi jest ważne. Dlatego właśnie sejm postanowił, że Dniem bez Alkoholu zostanie 1 czerwca. Uchwała na ten temat została przegłosowana 24 maja 2006 roku. Połączenie tego dnia z Dniem Dziecka ma pokazywać najczęstsze pośrednie ofiary uzależnienia od alkoholu, czyli właśnie dzieci. Za pomocą tego zabiegu rządzący mają nadzieję zwrócić uwagę na problem i przez niego poszkodowanych i za pomocą tych środków spróbować obniżyć spożycie alkoholu w naszym kraju.

Kiedy jest Światowy, Międzynarodowy Dzień bez Alkoholu?

Alkoholizm nie jest problemem tylko w Polsce, ale na całym świecie. Alkohol jest jedną z najniebezpieczniejszych społecznie używek, która przyczynia się do wielu patologii społecznych i przestępstw, jest też często przyczyną wypadków drogowych. Dlatego właśnie na całym świecie obchodzi się również odpowiednik polskiego Dnia bez Alkoholu. Często mówimy o nim w Polsce Międzynarodowy Dzień bez Alkoholu, ale jego prawdziwą nazwą jest Światowy Dzień Trzeźwości. Jego obchody przypadają co roku na 15 kwietnia. Tak jak polskiego odpowiednika, zadaniem celebracji tego dnia jest uświadomienie ludzi o zagrożeniach związanych z alkoholizmem i zachęcanie albo do ograniczenia jego spożycia, albo do kompletnej abstynencji.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Kiedy Światowy Dzień Bez Śmiecenia? Powinien trwać cały rok
  2. Kiedy jest Światowy Dzień bez Tytoniu 2019? Data ważnego święta
  3. Kiedy jest Dzień Bez Prezerwatywy? Data przedziwnego święta
  4. Nie masz pomysłu na zajęcia szkolne? Światowy Dzień bez Tytoniu to świetny temat
  5. Dzień Bez Stanika - data nie jest oczywista
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News