Liczba Pi ma więcej, niż jedno święto. Kiedy i dlaczego obchodzimy dzień jej aproksymacji?

Liczba Pi ma więcej, niż jedno święto. Kiedy i dlaczego obchodzimy dzień jej aproksymacji? Źródło: wikipedia.org/Mehran Moghtadaei

Dzień Aproksymacji Pi - kiedy jest to ważne święto? Są dwie ważne daty, gdy świętujemy jedną z najważniejszych i najbardziej znanych stałych matematycznych, a obie są w bardzo ciekawy sposób związane z tym, ile ona wynosi. Kiedy powinniśmy zrobić kilka zadań z geometrii?

Dzień Aproksymacji Pi przypomina nam o liczbie pi, ważnej stałej w matematyce. Jego data ma bardzo ciekawą historię, której wynikiem są dwa dni, w które świętujemy tę stałą - Dzień Aproksymacji Pi i Dzień Liczby Pi. Kiedy są te dni? Jeden z nich już się zbliża.

Dzień Aproksymacji Pi - co to?

Dzień Aproksymacji Pi można prościej nazwać dniem przybliżenia pi. Jego nazwa związana jest ze specyfiką pi - kiedy otrzymujemy tę liczbę, przy jej dzieleniu, nie jesteśmy w stanie otrzymać wyniku bez reszty. Oznacza to, że jest ona liczbą niewymierną - każdy jej zapis liczbowy wymaga od nasz pewnego przybliżenia. Większość z nas zna najprostsze przybliżenie tej liczby, które jest wystarczającej dla dużej ilości zadań matematycznych na poziomie liceum - jest to 3,14. Jednak nie oznacza to, że jest to cała ta liczba, dlatego powinniśmy raczej zapisywać ją jako π≈3,14.

Liczba pi jest definiowana jako stosunek długości koła do jego średnicy i jest zawsze taka sama, niezależnie od wymiarów. Pojawia się w wielu wzorach matematycznych i fizycznych - najbardziej znane to wzory na obwód okręgu, pole koła i inne geometryczne działania dotyczące kul i okręgów. Symbol oznaczający pi - π - wprowadził walijski matematyk już na początku XVII wieku. Jest to pierwsza litera greckiego słowa oznaczającego obwód.

Kiedy jest Dzień Liczby Pi i Dzień Aproksymacji Liczby Pi?

Liczba pi ma dwa swoje święta i licznych sympatyków na całym świecie. Związane jest to z jej niewymiernością - niemożliwość ustalenia ostatniej cyfry tej liczby działa na wyobraźnię ludzi i nie daje im spać po nocach - nieraz dosłownie. W Polsce i Europie świętujemy raczej Dzień Aproksymacji Pi, w Stanach Zjednoczonych zaś  - Dzień Liczby Pi. Jest to związane z innym sposobem zapisywania dat w tych krajach.

W Europie daty piszemy w formacie dzień/miesiąc/rok. Dlatego właśnie Dzień Aproksymacji Pi obchodzimy 22/7, czyli w dzień, który jest równocześnie przybliżeniem wartości liczby pi w ułamku zwykłym. Amerykanie za to zapisują daty raczej w formacie miesiąc/dzień/rok. Oni zaś obchodzą Dzień Liczby Pi z jego datą ustaloną na 3/14 - trzeciego marca. U nas niestety taka data by się nie sprawdziła, gdyż musielibyśmy świętować trzeciego dnia hipotetycznego czternastego miesiąca.

Entuzjaści liczby pi w jej dni organizują wiele zabaw z nią związanych. Jedną z najpopularniejszych aktywności jest pieczenie ciast i pizz. Skąd taka tradycja? Wszystko odnosi się do ciekawej wymowy tych wyrobów po angielsku - "placek" (i ten na słodko, i ten do pizzy) w tym języku to "pie", co wymawia się w taki sam sposób co "pi" - dlatego właśnie uznano, że jest to idealne jedzenie na tę uroczystość. W Polsce możemy dodać do tego repertuaru kilka smacznych napitków - może wypijemy kufel πwa, a może pociągniemy trochę πeprzówki z πersiówki? Oczywiście warto zagryźć to πzzą z πeczarkami. Na pewno powinniśmy odwiedzić wtedy stronę πkio!

Dobrą zabawą na Dzień Aproksymacji Pi jest układanie wiersza, w którym każde kolejne słowo ma tyle liter, ile wynosi każda kolejna cyfra rozwinięcia liczby pi. Jest to naprawdę ciężkie zadanie, ale jest do zrobienia! Oto kilka przykładów:

Kto w mgłę i słotę wagarować ma ochotę?
Chyba ten, który ogniście zakochany, odziany wytwornie
Gna do nóg Bogdanki paść kornie

Jan C. Dors z Pucka (Pomorskie)
na omyłki takie jak „Dorsz” reagował wstrząsem.
Bluzgał, zapieniał się:
„Ja już odpocząć chcę!
Błagam! Ja jestem Dors, nic nie plączcie!”

Jaś o kole z werwą dyskutuje,
bo dobrze temat ten czuje
zastąpił ludolfinę słowami wierszyka,
czy Ty już odgadłeś, skąd zmiana ta wynika?
Kto i bada i liczy,
Myśliciel to wielki.
Mylić się zwykł jednakże
Matematyk wszelki.
Oto i wiem i pomnę doskonale…
Kto z woli i myśli zapragnie Pi spisać cyfry, ten zdoła

  1. Dzień bez Telefonu Komórkowego - warto odłożyć smartfona
  2. Dzień Chodzenia Do Pracy Inną Drogą
  3. Dzień Radcy Prawnego 2019 - kiedy jest to święto?
  4. Międzynarodowy Dzień Owoców - zabawy w przedszkolu
  5. Top 10 najpopularniejszych wpisów na wykop.pl w kwietniu 2019
Następny artykuł
0 Skomentuj

Który Mikołaj Krawczyk cię urzekł?

Komentarze 0

Ocena artykułu