Dzień Administratora - święto komputerowców czy pracowników urzędów?

Dzień Administratora - święto komputerowców czy pracowników urzędów? Źródło: wikipedia.org/Skateamp

Dzień Administratora - to ważne święto dla każdego użytkownika internetu i systemów komputerowych. Przecież gdyby nie ci ludzie, nie mielibyśmy jak używać wielu usług. Kiedy jest ten ważny dzień? Możemy wysłać naszemu adminowi mały prezent.

Dzień Administratora - dlaczego obchodzimy to święto? Codziennie w każdej z wielkich firma może popsuć się coś związanego z komputerami - nieraz nie działa email, nieraz wysłużona klawiatura padła, a może po prostu nagle zniknęły nam wszystkie ważne dokumenty z dysku twardego. W tym wszystkim pomogą nam administratorzy systemy - dlatego warto o nich pamiętać przynajmniej raz w roku.

Dzień Administratora Systemów Komputerowych 2019

Historia tego nietypowego święta jest naprawdę ciekawa i pokazuje, jak wiele potrafi zdziałać jeden zdeterminowany człowiek. Zaczyna się ona w 2000 roku, kiedy to Ted Kekatos czytał przy obiedzie gazetę. W tamtym czasie był on właśnie administratorem systemów komputerowych. Jedną z reklam w czytanym przez niego czasopiśmie była grafika przekonująca do zakupienia najnowszej drukarki firmy HP. Na zdjęciu dołączonym do tej reklamówki można było zobaczyć tłum ludzi, którzy stali w kolejce do swojego administratora systemowego. Wszyscy przynosili mu podarunki, prezenty, każdy chciał za wszelką cenę mu podziękować. Oczywiście powód był jeden - sysadmin polecił im wszystkim zakupienie reklamowanej drukarki HP.

Kiedy Ted Kekatos zobaczył ten poster, oburzył się. Przecież on wykonywał podobną robotę do administratora przedstawionego na zdjęciu, a nikt nigdy nie zdecydował się dać mu z tego powodu żadnego prezentu - nawet kiedy robił rzeczy o wiele bardziej wymagające niż zakup kilku drukarek. Postanowił jednak sprawdzić, czy taki fortel zadziała i kilka miesięcy później zakupił do swojej firmy kilka dokładnie tych samych drukarek. Niestety, przed jego biurem nie pojawiła się kolejka wdzięcznych współpracowników. To przelało czarę goryczy. Rozesłał zdjęcie znalezionej reklamy do kolegów z pracy, pytając wprost gdzie są jego prezenty. Niestety, jego mail został odebrany jako żarcik i spotkał się tylko ze śmiechem, a nie z wymarzonymi podarunkami.

Aby to zmienić, Ted wpadł na pomysł utworzenia specjalnego święta skierowanego właśnie do przedstawicieli jego profesji - sysadminów. Napisał maile do znanych sobie kolegów po fachu i zaprosił ich wszystkich na wspólnego grilla i piwo. Kiedy wyszedł temat daty tego dnia, wszyscy ustalili, że powinni spotykać się w ostatnią niedzielę lipca - łatwo wtedy wziąć urlop i znaleźć czas na grillowanie w szerszym gronie. Od tego czasu okazja to zjednuje sobie coraz więcej zwolenników na całym świecie. Tego dnia warto pamiętać o tym, jak wiele robią administratorzy systemów komputerowych dla naszych firm i sprezentować im mały upominek. Kwiaty lub butelka "czegoś mocniejszego" będą idealne, ale jeśli wraz z innymi pracownikami czujemy się naprawdę hojnie, możemy pokusić się o wręczenie jakiegoś ciekawego gadżetu technologicznego.

Dzień z życia administratora sieci

Możemy jednak zastanawiać się czym zajmuje się sysadmin. Przecież najczęściej jego obowiązki są dość proste - musi po prostu podejść do naszego stanowiska pracy i podłączyć jeden lub dwa kabelki. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że jest to prosta praca, ale nic bardziej mylnego. Sysadmini to ludzie, którzy obsługują całą sferę techniczną i technologiczną w firmie - nie tylko naprawiają komputery, ale także zajmują się ich oprogramowaniem, odpowiednim podłączeniem do serwerów, nieraz muszą pisać małe programy i składać komputery od podstaw - jest to odpowiedzialna i ważna praca dla każdej firmy.

Bycie sysadminem może też być ciekawe lub nawet niebezpieczne. W internecie krążą historie o najgorszych sytuacjach związanych z tą pracą - prawie wszystkie zaczynają się od tego, że ci pracownicy nie wiedzą, jak można aż do tak złego stanu doprowadzić komputer, którym nagle mają się zająć. To, nad czym muszą nieraz pracować administratorzy systemów komputerowych, przechodzi najśmielsze oczekiwania. Jest wiele historii o "nawiedzonych" komputerach wykonujących samodzielnie czynności, których nie powinny, a nawet o jednostkach, które samoczynnie stanęły w ogniu. Jedno jest pewne - bycie sysadminem potrafi dostarczyć bardzo wielu, często niespodziewanych, wrażeń.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO,PL:.

  1. Dzień Łapania za Tyłek - po prostu tego nie rób
  2. Dzień bez Telefonu Komórkowego - warto odłożyć smartfona
  3. Dzień Chodzenia Do Pracy Inną Drogą
  4. Dzień Radcy Prawnego 2019 - kiedy jest to święto?
  5. Top 10 najpopularniejszych wpisów na wykop.pl w kwietniu 2019
Następny artykuł
0 Skomentuj

Który Mikołaj Krawczyk cię urzekł?

Komentarze 0

Ocena artykułu