Dzieje się! Katalonia ODŁĄCZA się od Hiszpanii. "WOJNA DOMOWA!"

Dzieje się! Katalonia ODŁĄCZA się od Hiszpanii. "WOJNA DOMOWA!" Źródło:

Kwestia odłączenia Katalonii od Hiszpanii przewija się w mediach już od dawna, jednak wydaje się, że wspomniana wspólnota autonomiczna jeszcze nigdy nie była tak blisko zrealizowania swojego celu. 10 października kraina leżąca na wschodnim wybrzeżu Hiszpanii złożyła deklarację niepodległości, jednak została ona uznana za nielegalną przez Madryt. Dziś katalońscy parlamentarzyści postawili kolejny krok ku suwerenności.

Kataloński parlament podjął decyzję o oderwaniu się od Hiszpanii. Wniosek o włączenie do porządku obrad głosowania niepodległości Katalonii wpłynął przed południem. Podpisały się pod nim dwa ugrupowania: skrajnie lewicowy CUP i centroprawicowy Junts per Si.

Katalonia trzyma kciuki za Puigdemonta

Do Barcelony przybyło ponad 200 burmistrzów, którzy opowiadają się za secesją. Naciskają oni na przewodniczącego katalońskiego rządu Carlesa Puigdemonta, by nie schodził z obranej drogi i kontynuował działania na rzecz odłączenia. Już na początku października Katalończycy wyrazili chęć odłączenia od Hiszpanii, jednak władze w Madrycie uznały referendum za nielegalne. Wówczas 90% biorących udział w głosowaniu opowiedziało się za secesją. Protesty Katalończyków zostały spacyfikowane przez policję. 10 października nieuznana przez władze kraju niepodległość Katalonii została "zawieszona" na czas rozmów z rządem. W międzyczasie Madryt, po raz pierwszy w historii, rozpoczął procedurę zawieszenia autonomii Katalonii, do przeprowadzenia której niezbędna jest zgoda Senatu. Głosowanie, które miało zostać przeprowadzone w tej sprawie, opóźnia się. Z całą pewnością jednak wiadomo, że hiszpańskie władze nie zaakceptują wyniku głosowania przeprowadzonego w Katalonii. Można się także spodziewać, że do Barcelony zostaną wysłane dodatkowe siły bezpieczeństwa. Eksperci nie mają wątpliwości, Hiszpania stoi na skraju wojny domowej. Pod decyzji katalońskiego parlamentu, mieszkańcy tłumnie wyszli na ulice i zaczęli masowo zdzierać hiszpańskie flagi, w tym z tamtejszego parlamentu. Źródło: gazeta.pl
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News