Już niebawem znacząco wzrosną uprawnienia państwowych kontrolerów, którzy nadzorują zawartość stron internetowych pod kątem zamieszczanej w nich treści. Poszerzenie ich kompetencji jest efektem rozporządzenia, które niedawno uchwalił Parlament Europejski.

Większe uprawnienia mają służyć organom działającym na rzecz ochrony konsumenta i być stosowane do internetowych witryn. Wprowadzenie zmian narzuconych przez europejski organ wymagają reform w polskim prawie, które dadzą Urzędowi Konkurencji i Ochrony Konsumenta nowe narzędzia i większe możliwości.

ZOBACZ TAKŻE: Co oni zrobili Szydło?! Wygląda jak dmuchana lalka

UOKiK na straży dobra konsumentów

W praktyce zmiany mają wspierać konsumentów i chronić ich przed nieuczciwymi praktykami witryn internetowych. Jeśli dana firma będzie łamać prawa konsumentów, na przykład poprzez wprowadzanie klientów w błąd, UOKiK będzie miał możliwość wpłynięcia na treść prezentowanej witryny na przykład dodając ostrzeżenie o nieuczciwych praktykach.

ZOBACZ TAKŻE: 4chan strolluje cały kraj. Największa akcja w historii internetu

Kiedy łagodniejsze środki zawiodą, ostatecznym narzędziem kontrolerów będzie usunięcie nieprzestrzegającej reguł strony z sieci.

– Narzędzia ochrony konsumentów muszą być adekwatne do wyzwań XXI w., szczególnie tych związanych z gospodarką cyfrową – twierdzi Agnieszka Majchrzak z UOKiK.

Jak twierdzą urzędnicy nowe rozwiązanie jest dobre. Ich zdaniem dzięki zmianom „zwiększy się zaufanie samych konsumentów do transakcji w internecie, a na rozporządzeniu skorzystają uczciwi przedsiębiorcy”.

Źródło: money.pl

Tymi zdjęciami wnuczka Millera PODBIJA INTERNET!

Kim jest mąż Beaty Szydło? Imponujące! 10 nieznanych faktów z życia premier

...

Zobacz również