Dzieje się! 8 ministrów aresztowanych

Dzieje się! 8 ministrów aresztowanych

To sytuacja bez precedensu w najnowszej historii. Grupa ministrów została aresztowana, a kolejnych jeszcze to czeka. Sytuacja coraz bardziej się zaognia i nie wiadomo, czy nie skończy się otwartym konfliktem.

Kryzys w Hiszpanii coraz bardziej się zaostrza. W czwartek aresztowano tam ośmiu ministrów zdymisjonowanego rządu regionalnego w Katalonii. Prokurator wystąpił do Sądu Najwyższego o kolejne aresztowania. Wśród aresztowanych jest między innymi wiceszef zdymisjonowanego rządu, Oriol Junqueras. W grupie aresztowanych nie ma za to usuniętego ze stanowiska prezydenta Katalonii Carlesa Puidgementa. Przebywa on obecnie z czterema ministrami zdymisjonowanego rządu regionalnego w Belgii.

Prezydent jest nieosiągalny

Prokuratura hiszpańska zwróciła się do Sądu Najwyższego o wydanie europejskiego nakazu aresztowania dla Puidgementa i jego współpracowników. Adwokat prezydenta regionu zapowiedział, że jego klient będzie współpracował z władzami Hiszpanii i Belgii. Dla wszystkich aresztowanych ministrów prócz jednego sąd nie zgodził się na możliwość wyjścia za kaucją. Santi Vila, szef departamentu ds. przedsiębiorczości w zdymisjonowanym rządzie ma możliwość opuszczenia aresztu po wpłaceniu kaucji w wysokości 50 tys. euro. Źródło: wiadomosci.wp.pl Następny artykuł