Najmniejsze dziecko świata. Urodziło się w Japonii, ważyło zaledwie 258 gramów

Najmniejsze dziecko świata. Urodziło się w Japonii, ważyło zaledwie 258 gramów Źródło: maxpixel.net

Najmniejsze dziecko świata urodziło się w Japonii. Waży zaledwie ponad ćwierć kilograma i jest prawdziwym wojownikiem. Przedstawiamy sylwetkę tego walecznego małego człowieka.

Najmniejsze dziecko świata urodziło się w Japonii. Narodziny miały miejsce 1 października ubiegłego roku. Aby sobie łatwo wyobrazić jak mało ważył Ryusuke Sekiya, pomyślmy o przeciętnym jabłku. Właśnie tyle, 258 g ważył nowonarodzony Japończyk. Czy udało mu się przetrwać?

Najmniejsze dziecko świata

Ryusuke Sekiya przyszedł na świat w 25. tygodniu ciąży. Wcześniak ważył 258 g i mierzył 22 centymetry. Przejął miano najmniejszego dziecka świata. Tytuł należał uprzednio również do chłopca urodzonego w Japonii, który urodził się z wagą 268 g. Aktualnie Ryusuke rozwija się prawidłowo i waży ponad 3 kg. Pomnożył wagę z dnia swoich narodzin aż o 13 razy. Jego mama jest zachwycona i spokojna mimo trudnego zabiegu, który przeszła 1 października, choruje bowiem na nadciśnienie tętnicze.

- Pije mleko, można go kąpać. Jestem szczęśliwa, gdy patrzę, jak rośnie - mówi jego mama Toshiko.

Dzisiaj lekarze poinformowali, że Ryusuke może opuścić Dziecięcy Szpital Azumino. Osiągnął odpowiednią wagę i na ten moment rozwija się prawidłowo.

Nie tylko chłopcy przodują w rekordach bycia najmniejszym dzieckiem świata. Aktualnie tytuł w kategorii dziewczynek należy do Emilii Grabarczyk, urodzonej w niemieckim Witten. Ważyła 220 g i mierzyła 22 centymetry. Jak przyznali sami lekarze specjaliści z niemieckiego szpitala, rzadko przeżywają wcześniaki ważące 400 g, a co dopiero połowę z tego. Emilka rozwija się prawidłowo.

Najmniejsze dziecko w Polsce

Polska także posiada swoje rekordy. Około roku temu w Lublinie do Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 trafiła ciężarna kobieta w 26. tygodniu ciąży. Pani Renata Matuszyńska bała się, że straci ciążę, dlatego lekarze postanowili wykonać cesarskie cięcie. Dziewczynka, która otrzymała imię Faustyna od imienia polskiej świętej, ważyła 350 g i mierzyła 26 cm. To najmniejsze dziecko w Polsce, które udało się podtrzymać przy życiu.

Ponad 2 miesiące oddychał za nią respirator i groziły jej uszkodzenia słuchu i wzroku tak częste u wcześniaków. Zdziwieni lekarze twierdzą, że na chwilę obecną rozwój dziecka jest prawidłowy.

Źródło: wpolityce

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News