Robisz to swojemu dziecku? Nawet nie wiesz, jak wielką krzywdę mu wyrządzasz

Robisz to swojemu dziecku? Nawet nie wiesz, jak wielką krzywdę mu wyrządzasz Źródło: pixnio

Dziecko potrzebuje od swoich rodziców miłości i poczucia bezpieczeństwa. Niejednokrotnie opiekunowie stosują absurdalne metody wychowawcze. Zamiast pokazać dziecku, że to właśnie w ich domu może czuć się swobodnie i bezpiecznie, sami stwarzają dla niego zagrożenie. Ci rodzice, którzy uważają, że bicie jest dobrym zabiegiem wychowawczym, powinni jak najszybciej zmienić myślenie.

Dla rodziców, którzy ośmielają się podnieść rękę na swojego potomka nie ma wytłumaczenia. Gorsze są tylko te momenty, gdy dziecko nie jest bite za karę, ale ponoć w "dobrej wierze". Według niektórych rodziców tylko dzięki biciu, ich dziecko wyrośnie na porządnego człowieka. 

Jak wychowywać dziecko? 

Dziecko od pierwszego dnia życia potrzebuje jedynie czułości i miłości od swoich rodziców. Nie tylko maluch, ale jak i nieco starsze dziecko musi mieć poczucie bezpieczeństwa. Tylko w momencie, gdy będzie widziało w swoich rodzicach dobro i wsparcie, jego dzieciństwo będzie szczęśliwe. 

Niestety wciąż zdarzają się ludzie - tak zwani "eksperci" - którzy twierdzą, że najlepiej wiedzą jak poprawnie wychować dziecko. Według nich stosowanie kar cielesnych wpłynie korzystnie na ich potomka. Dzięki temu wyrośnie na porządnego człowieka o mocnym charakterze. Niestety nie zastanawiają się oni, jak wielką krzywdę robią swojej pociesze. Nawet pojedynczy klaps może mieć ogromny wpływ na dalsze życie dziecka. 

Jaki wpływ ma stosowanie kar cielesnych? 

Ci, którzy uważają, że tylko porządny klaps jest w stanie czegoś nauczyć ich dziecko, muszą jak najszybciej zmienić myślenie. Bicie ma niewyobrażalnie trwały wpływ na psychikę krzywdzonego malucha. W skutek stosowania klapsów mały człowiek, gdy dorośnie, może być bardzo lękliwy. Będzie bał się kontaktu z innymi ludźmi. Stanie się bardzo skryty, wybierze cierpienie w ciszy niż dzielenie się problemami. Nie będzie potrafił nikomu zaufać, co może prowadzić do samotności. 

Kary cielesne mogą zadziałać również w odwrotny sposób. Dziecko już od samego początku będzie się uczyło kłamstwa. Najważniejsze dla niego będzie wymyślenie czegoś i oszukanie rodziców, by tylko unikną bolesnej kary. Z czasem może być tylko gorzej i może w nim narastać agresja. Szczególnie w przypadku chłopców, mogą występować częste, prowokowane przez niego bójki. Nastanie bunt i brak akceptacji zewnętrznego świata. Gdy stanie się dorosły, może praktykować poczynania swoich rodziców i stosować kary cielesne również na swoich dzieciach. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Skoro nie klaps to co?

Jeżeli stosujesz kary cielesne na swoim dziecku, bądź jesteś bardzo bliski od ich wdrożenia, bo twoje nerwy sięgają zenitu, koniecznie musisz przemyśleć to, jak właściwie powinno wychować się dziecko. 

Malucha nie powinno się karać w żaden fizyczny sposób. Powinno wyciągać się wobec niego konsekwencje. Pokazać mu, że to, co właśnie zrobił, nie jest dobre, wytłumaczyć dlaczego i pokazać jak właściwie powinno się zachować. Pamiętajmy, że agresja rodzi agresję i przemoc rodzi przemoc.

Wielu ludzi uważa, że małe dziecko przecież i tak nic nie rozumie, więc nie warto mu tłumaczyć. Tymczasem nawet dwulatek jest w stanie wysłuchać tego, co rodzic do niego mówi i stosować się do jego uwag. Należy tylko zachować spokój w swoich wypowiedziach.

Najlepiej byłoby również zniżyć się do poziomu potomka. Stojąc nad nim i patrząc na niego z góry między dzieckiem a rodzicem, wytworzy się bariera. Gdy przykucniemy i spojrzymy maluchowi w oczy, zobaczy on, że ma w swoim opiekunie sprzymierzeńca i wcale nie musi się go bać. 

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Siostra Wojciecha Szczęsnego ZGINĘŁA. Tragiczne okoliczności śmierć szokują do dziś
  2. Agnieszka Fitkau-Perepeczko z partnerem. Jest od niej o 41 lat młodszy! Nie uwierzycie kim jest!
  3. Niesłychanie dramatyczny apel matki do protestujących nauczycieli. Przesadziła?
  4. Pan młody, z twarzy "Harry Potter" nagle zamienił ślub w coś, czego nie da się opisać. Mama mu pomogła
  5. Magda Gessler powróciła do bolesnych wspomnień. Straciła dziecko w 6 miesiącu ciąży
  6. Syn Zenka Martyniuka naprawia błędy. "Dla mojej ukochanej Ewelinki"

Źródło: Parenting

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News