Rodzice nawet nie wiedzą, że ich dzieci są poważnie uzależnione. Powinni zwrócić uwagę na jeden bardzo ważny objaw

Rodzice nawet nie wiedzą, że ich dzieci są poważnie uzależnione. Powinni zwrócić uwagę na jeden bardzo ważny objaw Źródło: Unsplash/ Gaelle Marcel

Dziecko może bardzo łatwo wpaść w uzależnienie, a rodzice nawet nie muszą być tego świadomi. A wystarczy uważnie obserwować jego zachowanie - pewien pozorne niewinny nawyk może być objawem poważnego nałogu.

Dziecko jest narażone na mnóstwo pułapek współczesnego świata. Rodzice, mimo starań, nie zawsze są w stanie uchronić swoje pociechy przed problemami takimi jak uzależnienie. Tym bardziej, gdy nałóg przybiera dość niewinną formę.

Dziecko rezygnuje ze snu przez uzależnienie

Badanie EU Kids Online, które zostało przeprowadzone wśród dzieci z 25 europejskich państw, przedstawia szokujące wnioski, które nie pozostawiają wątpliwości: uzależnienie od Internetu jest już powszechnym problemem, nie mniej poważnym niż uzależnienie od alkoholu czy palenia.

Wyniki badania wskazują, że co piąty nastolatek rezygnuje ze snu lub posiłku na rzecz korzystania z sieci. Co dziesiąty odwołał spotkanie ze znajomymi lub zaniedbał z tego powodu naukę. Wniosek - 1-4 procent młodzieży przejawia cechy uzależnienia od Internetu.

Nie można bagatelizować objawów

Co ciekawe, sami nastolatkowie wiedzą, że jest to problem. 56 procent uczestników badania "Nastolatki 3.0", zrealizowanego przez Państwowy Instytut Badawczy NASK, ma świadomość, że za często korzysta z urządzeń mobilnych.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Często tego problemu nie dostrzegają rodzice. Bagatelizują oni najbardziej oczywisty objaw - nieustanne wpatrywanie się dziecka w ekran telefonu, komputera czy tabletu. Wygląda to niewinnie, ponieważ sprawia po prostu pozory zwykłego zajęcia. Problem w tym, jeżeli to "zajęcie" ciągnie się przez kilka godzin.

Inne objawy uzależnienia od Internetu to problemy z koncentracją, senność, zaniedbywanie obowiązków. Rodzic powinien zauważyć, kiedy dziecko przekracza trudną do uchwycenia granicę i przestaje kontrolować czas spędzony przed ekranem.

Tymczasem nastolatki, według badania, spędzają w Internecie średnio nawet 4 godziny i 12 minut. W badaniu sprzed 3 lat rezultat ten był o 32 minuty niższy. Przy tym aż 12 procent przyznaje, że w sieci spędza ponad 8 godzin.

Dzisiaj grzeje: 1. Był gwiazdą seriali emitowanych na TVP i Polsacie. Aktor przegrał walkę ze śmiertelną chorobą
2. Edyta Górniak ZAATAKOWAŁA znaną piosenkarkę! Nigdy nie była tak ostra, na odpowiedź nie musiała długo czekać

Uzależnienia od internetu nie można bagatelizować. Ma bowiem bezpośredni wpływ na zdrowie - światło, emitowane przez ekrany Led, zaburzają zegar biologiczny, co prowadzi do niewyspania i zmęczenia. Nadużywanie smartfonów prowadzi też do zawrotów głowy, bólu nadgarstka i karku oraz pogarsza wzrok.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Lepiej sprawdź dwa razy. Renta może pozbawić 500 plus
  2. Kochanka męża zmarła i zostawiła mu maleńkie dziecko. Mężczyzna chce je wychować razem z bezpłodną żoną
  3. Do Agnieszki Woźniak-Starak napisała fanka, która też straciła męża. Odpowiedź prezenterki TVN wyciska łzy
  4. Kotlety z piersi kurczaka jeszcze nigdy nie były tak soczyste. Genialny przepis sprawi, że każdy je pokocha
  5. Jego żona wieczorami była strasznie zmęczona. Dopiero, kiedy mąż zobaczył nagranie, cała prawda wyszła na jaw

Źródło: Fakt

Następny artykuł