Kamera uchwyciła błyskawiczną akcję pod budynkiem straży pożarnej. Małe dziecko nie oddychało

Kamera uchwyciła błyskawiczną akcję pod budynkiem straży pożarnej. Małe dziecko nie oddychało Źródło: Screen / YouTube/ Tree pem

Dziecko nie oddychało. Na szczęście uratowała je błyskawiczna, przytomna akcja strażaków. Dramatyczna scena, którą uchwyciły kamery monitoringu, to kolejny dowód na to, jak ważna jest wiedza o przeprowadzeniu resuscytacji.

Dziecko zostało przyniesione na posterunek straży pożarnej przez przerażoną kobietę. Z budynku momentalnie wybiegli strażacy i zajęli się umierającym maleństwem. Na szczęście zareagowali perfekcyjnie i uratowali mu życie.

Dziecko nie oddychało. Akcja strażaków

Dramatyczne sceny spod posterunku straży pożarnej uchwyciła kamera monitoringu. Widać na nim, jak na plac pod budynkiem pojawia się trzymająca w ramionach dziecko kobieta. Po chwili podbiega do niej strażak. Bierze od niej poszkodowanego i rozpoczyna resuscytację. Widać wyraźnie, jak uciska klatkę piersiową dziecka i wykonuje sztuczne oddychanie.

Po chwili podchodzą do niego inni strażacy, prawdopodobnie przynoszący sprzęt medyczny. W międzyczasie akcja pierwszego ratownika zakończyła się sukcesem. Na nagraniu widać, jak strażak trzyma dziecko na rękach i rozmawia z matką, po chwili cała grupa kieruje się do budynku.

Akcja ratunkowa, którą widać na nagraniu, to kolejny dowód na to, jak ważna jest znajomość zasad resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Ta wiedza ratuje życie, nigdy nie wiadomo, kiedy znajdziemy się w podobnej sytuacji i może okazać się niezbędna, by kogoś ocalić.

Co zrobić, gdy stwierdzimy, że dziecko nie oddycha? 

Jeżeli stwierdzimy, że dziecko jest nieprzytomne (można sprawdzić to, mówiąc do niego lub oceniając reakcję na delikatny dotyk), należy ocenić, czy oddycha. W tym celu trzeba zobaczyć, czy unosi się klatka piersiowa dziecka, przyłożyć ucho do jego ust i stwierdzić, czy słychać szmer oddechowy oraz sprawdzić dłonią, czy czuć wydychane przez dziecko powietrze. Cała ta akcja nie powinna trwać więcej niż 10 sekund. Jednocześnie należy sprawdzić tętno.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Jeżeli dziecko nie oddycha, trzeba udrożnić jego drogi oddechowe. Jedną dłoń należy położyć na jego czole, drugą - unieść brodę ku górze. Sprawdzamy, czy w gardle dziecka nie znajdują się jakieś ciała obce, trzeba je wtedy usunąć.

W przypadku, gdy poszkodowany wciąż nie oddycha i nie ma wyczuwalnego tętna, trzeba natychmiast przystąpić do uciskania klatki piersiowej. Na początek należy wykonać 5 wstępnych oddechów ratowniczych. Uciskanie klatki powinno występować w schemacie 30 ucisków na 2 wdechy. Tempo uciskania to około 100-120 na minutę, resuscytacja powinna potrwać około 2 minut - potem należy dzwonić po pomoc. Jeżeli jest z nami druga osoba, to ona powinna zadzwonić na pogotowie w czasie uciskania klatki piersiowej dziecka.

Dzisiaj grzeje: 1. Oskarżano ją o to, że byłą królową mafii. Zabrała głos po śmierci Staraka
2. Gwiazdor TVP przeżył śmierć kliniczną. Przerażające, zdradził, co zobaczył po tamtej stronie

U niemowląt ucisk powinien mieć głębokość 4 cm - należy go wykonać dwoma palcami na środku klatki piersiowej. U dzieci powyżej roku, uciski powinny być wykonane na głębokość 5 cm. W przypadku młodzieży uciska się klatkę piersiową podobnie jak u osób dorosłych.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Jesteś mamą lub tatą? Jeśli nie zdążysz do końca września, możesz stracić 1500 złotych
  2. Mama pana młodego na weselu była głodna, więc skosztowała pachnącego dania. Chwilę później już nie żyła
  3. Gdy zobaczył Donalda Tuska schował się przed nim do szafy. Europoseł PiS ujawnił szczegóły incydentu
  4. Omyłkowo wysłał żenującego SMS-a do żony zamiast kolegi. Treść była dla kobiety poniżająca
  5. Mały syn powiedział mamie, że chce umrzeć. Zorganizowała dla niego akcją na niebywałą skalę

Źródło: Tree pem

Następny artykuł