Bardzo niebezpieczna choroba atakuje w Polsce. GIS: Szczególnie narażone są dzieci

Bardzo niebezpieczna choroba atakuje w Polsce. GIS: Szczególnie narażone są dzieci Źródło: Pexels

Dziecko należy do grupy szczególnie narażonych na komplikacje w wyniku zarażenia grypą. Główny Inspektorat Sanitarny, po odnotowaniu kilku ognisk ptasiej grypy w Polsce, wydał specjalny komunikat w tej sprawie. Warto zapoznać się z zaleceniami, które mogą uratować zdrowie i życie nas i naszych dzieci.

Dziecko, osoba starsza, ale także ci, którzy borykają się z otyłością i chorobami przewlekłymi, są szczególnie narażeni na poważne komplikacje mogące być skutkiem zachorowania na grypę. Po tym, jak w Polsce odkryto ogniska wirusa ptasiej grypy, GIS szybko wydał więc specjalny komunikat. Chociaż przekazano, że A/H5N8/ nie jest patogenny dla ludzi, opublikowano szereg zaleceń, które mają zminimalizować ryzyko ewentualnego rozprzestrzeniania się silnie zaraźliwej choroby wśród ludzi.

Dziecko musi być szczególnie chronione przed grypą

Przede wszystkim należy unikać miejsc, w których bytuje dzikie lub hodowlane ptactwo, chroniąc przed tym także dzieci. Podobne zalecenia dotyczą dotykania bez odpowiedniego zabezpieczenia ciał martwych ptaków (w tym ubitych) oraz chorych. Jeżeli już dojdzie do ewentualnego zetknięcia, należy dokładnie umyć ręce i zadbać, aby dzieci uczyniły to samo.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Jeśli zaś chodzi o mięso drobiowe, jego przetwory oraz jajka, pamiętać trzeba, że ich ewentualne mrożenie nie zniszczy wirusa. Bezpieczeństwo zapewni jedynie przetworzenie ich w temperaturze min. 70 stopni Celsjusza.

Przedmioty, których używaliśmy do obrabiania surowego mięsa czy jego krojenia, należy bardzo dokładnie umyć (z użyciem płynu lub innego detergentu). Wyciągając surowe mięso na kuchenny blat, czy chowając je w lodówce, należy upewnić się, że nie miały one styczności z żadnym innym produktem spożywczym.

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega i apeluje

Dzisiaj grzeje: 1. Sylwester TVN: Skandaliczna wypowiedz Marcina Prokopa. Znany dziennikarz może mieć kłopoty
2. Piękna wokalistka zaliczyła ogromną wpadkę na Sylwestrze TVN. Podczas występu pokazała o wiele za dużo

Jako że grypa przenosi się nie tylko przez kontakt z chorym, ale też przez skażone przedmioty, należy pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwo. GIS apeluje, aby zastosować się do kilku opisanych wyżej zasad, szczególnie chroniąc dzieci oraz osoby starsze, gdyż to one są najbardziej narażone na groźne komplikacje zdrowotne.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Wtopa Natalii Oreiro na Sylwestrze Marzeń. Wszystko widać na nagraniu
  2. Ceny w 2020 r. zwalają z nóg. Najbardziej podrożeje kilka podstawowych rzeczy
  3. Gwiazdor reality show nie żyje, miał zaledwie 26 lat. Wcześniej w jego życiu doszło do wielkiego dramatu
  4. Jest piękniejsza od Marceliny. Zawadzka pochwaliła się siostrą, są zdjęcia ze ślubu
  5. Dramatyczne sceny w TVN. Trafili do szpitala, zakleszczył się w 18-latce podczas stosunku

Źródło: Fakt

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News