To kolejny tego typu przypadek. Dzieci Władysława Barańskiego, żołnierza AK, odmówiły przyjęcia z rąk Andrzeja Dudy odznaczenia dla swojego ojca.

Aleksandra Górska i Tomasz Barański uzasadnili swoją decyzję w liście do prezydenta. Rodzeństwo podkreśla, że zachowanie Dudy jest zaprzeczeniem postawy ich ojca.

 – Nie możemy przyjąć tego odznaczenia, gdyż nadane jest przez Prezydenta, który gwałci Konstytucję RP i łamie standardy demokratycznego państwa prawa, standardy, o przestrzeganie których przez wiele lat walczył nasz Ojciec – czytamy w liście.

Władysław Barański miał być pośmiertnie odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności. Ustanowiona w 2010 roku nagroda przeznaczona jest dla działaczy opozycji wobec dyktatury komunistycznej. Dzieci Barańskiego są przekonane, że ich ojciec postąpiłby tak, jak one.

To kolejna sytuacja, w której prezydent spotyka się z odmową przyjęcia odznaczenia. Analogicznie zachował się ostatnio Zygmunt Łenyk, znany działacz antykomunistyczny. Podobnie, zasłużona dla kraju Annette Laborey, odmówiła przyjęcia Kawalera Orderu Zasługi RP.

źródło: gazeta.pl

...

Zobacz również

Zobacz również