Dzieci wracają do szkoły
Pixabay.com _Alicja_
Monika Majko - 13 Listopada 2020

Coraz więcej dzieci wraca do szkół. Rodzice przechytrzyli system, wystarczy zrobić jedną rzecz

Dzieci tłumnie wracają do szkół, pomimo powszechnego nakazu nauki zdalnej. Rodzice znaleźli lukę w rozporządzeniu.

Dzieci masowo powracają do szkół, choć według najnowszego rozporządzenia rządu do 29 listopada br. powinny kontynuować edukację w trybie zdalnym. Rodzice znaleźli sposób, by przechytrzyć Ministerstwo Edukacji Narodowej, jednak ta sytuacja nie pomaga nauczycielom.

Dzieci wracają do szkół pomimo nakazu nauki w trybie zdalnym

Zajęcia stacjonarne w szkołach zostały zawieszone do 29 listopada br. z powodu fatalnej sytuacji epidemicznej w kraju. Do uczniów klas starszych, które już od jakiegoś czasu kontynuowały naukę w formie zdalnej, dołączyły również klasy 1-3 szkoły podstawowej. Dla wielu rodziców oznacza to jednak spory kłopot.

Dziecko pozostające w domu wymaga opieki dorosłego, niejednokrotnie rodzicom ciężko pogodzić to jednak z obowiązkami zawodowymi. Nawet jeśli sami korzystają z pracy zdalnej, to uwaga, jaką musza poświęcać dziecku biorącemu udział w zajęciach online, niekorzystnie wpływa na ich własną pracę.

Mateusz Morawiecki podjął decyzję ws. lockdownu. Zaapelował także do wszystkich PolakówMateusz Morawiecki podjął decyzję ws. lockdownu. Zaapelował także do wszystkich PolakówCzytaj dalej

System nauki zdalnej ma swoich zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników, takich jak Pan Adam Mazurek, który w rozmowie z portalem wp.pl zdradził sposób na to, by przechytrzyć system i ominąć zapisy zawarte w najnowszym rozporządzeniu.

– Wystarczy zwykłe podanie do dyrektora szkoły z krótkim uzasadnieniem np. brak sprzętu, internetu, opieki, konieczność pracy poza domem, choroba rodzica, opiekuna. Wówczas każdy dyrektor ma obowiązek zorganizować naszemu dziecku naukę w szkole. Nawet gdyby było tylko jedno takie dziecko w placówce. Mamy informacje, że właśnie tak dzieje się w wielu szkołach w Polsce – tłumaczy Pan Adam.

Jest to możliwe dzięki jednemu z zapisów, który znalazł się w aktualnie obowiązującym rozporządzeniu Ministerstwa Edukacji Narodowej, który głosi, że "dla uczniów, którzy ze względu na niepełnosprawność lub np. warunki domowe nie będą mogli uczyć się zdalnie w domu, dyrektor szkoły będzie zobowiązany zorganizować nauczanie stacjonarne lub zdalne w szkole (z wykorzystaniem komputerów i niezbędnego sprzętu znajdującego się w szkole)".

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

Rodzice znaleźli zapis w rozporządzeniu, który umożliwia ich dzieciom kontynuacje nauki stacjonarnie w szkołach

Niestety, takie rozwiązanie nie jest na rękę nauczycielom. Pani Małgorzata, germanistka w jednej z podstawówek na terenie Tarnowskich Gór, w rozmowie z dziennikarzami wp.pl alarmuje, że do szkoły zapisanych jest 127 uczniów i ok. 70 proc. z nich przychodzi na lekcje do budynku placówki.

– Rodzice podpisali oświadczenia o braku warunków w domu, a dyrekcja nie może odmówić przyjęcia wniosku. Jedyne co pozostaje, to uprzejme rozmowy z rodzicami i dopytywanie, czy na pewno ich dziecko nie może uczyć się z domu [...] Dzieci potrafią się wygadać. Nie raz już słyszałam, że mamusia jest w domu - wyznała nauczycielka.

– Małe dzieci wymagają uwagi. Gdy uruchamiam jakąś aplikację i koncentruję się na komputerze, to uczniowie w klasie zaczynają być głośno. Dyscyplinowanie ich jest bardzo niezręczne, bo wiem, że niektórzy rodzice "zdalnych uczniów" siedzą obok nich przy komputerze i widzą, co się dzieje – dodała germanistka z Podkarpacia.

Dzisiaj grzeje:

1. Ministerstwo Zdrowia wydało ważny komunikat dla seniorów. Chodzi o realizowanie recept

2. Aleksandra Kwaśniewska otworzyła przesyłkę i zamarła. Dopiero po chwili doszła do siebie, o co chodzi?

3. Pod osłoną nocy pojawiło się oświadczenie Dziwisza. Tysiące osób patrzy z niedowierzaniem

Nauczycielce z Tarnowskich Gór wtórują inni przedstawiciele grona pedagogicznego. Pani Jolanta, która uczy języka angielskiego w województwie pomorskim tłumaczy, że "wszystkie dzieci tracą. Ci, którzy przychodzą do szkoły, nie mają możliwości zobaczenia tego, co udostępniam na ekranie komputera. W związku z tym muszę jednocześnie uczyć część uczniów online oraz drugą część tradycyjną metodą. Gdy podchodzę do uczniów w ławkach, to nie widzę, co robią ci przed komputerami".

Najlepsze newsy dnia:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Zostawiła niemowlę z kotem i wyszła tylko "na minutkę". Widok, jaki zastała po powrocie sprawił, że dech zaparło jej w piersi
  3. Gorące zdjęcie Joanny Jędrzejczyk w kąpieli. Pokazała wyrzeźbione ciało, co za nogi (FOTO)
  4. Nagłe, niewyobrażalnie smutne wiadomości. Nie żyje zasłużona Polka, odeszła na wieczną służbę
  5. Agata Duda wprawiła wszystkich w osłupienie. Ciężko uwierzyć, co zrobiła podczas uroczystości
  6. Mama przyszła odwiedzić grób 4-letniego synka, nie zastała nagrobka. Bulwersujące, do czego doszło
  7. Mężczyzna stworzył działający miecz świetlny. Fan Gwiezdnych Wojen popisał się niesamowitym wynalazkiem
  8. Przełomowy dokument UE. Realne wsparcie otrzymają tysiące Polaków

Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: WP

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News