"Może być też dobry dotyk". Archidiecezja opublikowała "zasady kontaktu z dziećmi"

"Może być też dobry dotyk". Archidiecezja opublikowała "zasady kontaktu z dziećmi" Źródło: Pixabay/Senlay

Dzieci i ich kontakt z duchownymi zostały szczegółowo opisane. Archidiecezja przygotowała spis zasad dotykania i szeroko pojętych relacji księży oraz osób niepełnoletnich. Jeden zapis budzi wiele wątpliwości.

Dzieci padają ofiarami molestowania seksualnego nie tylko w Kościele, ale właśnie pedofilia wśród duchownych zazwyczaj budzi szczególnie negatywne emocje. Oczywiście zdarzają się kapłani, którzy pracując z dziećmi czy młodzieżą zachowują się całkowicie normalnie, jednak wykorzystywanie najmłodszych wiernych wciąż jest dużym problemem. Kościół stara się go rozwiązać tworząc "zasady kontaktu z dziećmi i młodzieżą".

Czy ksiądz może dotykać dzieci? 

Archidiecezja Lubelska stworzyła zbiór zasad, jak postępować w przypadku kontaktu z dziećmi i młodzieżą. Na liście znalazł się kontakt werbalny i niewerbalny. Duchownym zostały przedstawione reguły, których mają się trzymać podczas pracy w szkołach lub na zajęciach pozaszkolnych, a także w kościele. 

- Wszelkiego rodzaju angażowanie się w fizyczny i werbalny kontakt z dzieckiem, który może być źle zrozumiany - mówi podręcznik duchownych.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Przykładem na źle zrozumiany kontakt fizyczny ma być głaskanie po głowie. Archidiecezja podkreśla, że może być to źle odebrane przez rodziców czy świadków zdarzenia. Do głaskania dzieci może dojść w momencie wrzucana pieniążka na tacę, a zdarzenie może widzieć już cały kościół. Trzeba się więc wystrzegać takiego zachowania. 

- Zakładamy, że może mieć też miejsce dobry dotyk. Nie chcieliśmy tworzyć zasady, że absolutnie nie można dotykać dziecka, bo myślę, że jest to nierealne - mówi ksiądz Kwiatkowski. 

Dzisiaj grzeje: 1. Dramat legendarnej polskiej aktorki. Miała urodę, sławę i bogactwo, ale nie mogła spełnić największego marzenia. Będziecie płakać
2. Ojciec gwałcił swojego małego syna, a później oddawał swoim kolegom. Na jaw wyszły koszmarne kulisy sprawy, tylko dla osób o mocnych nerwach

W przypadku obcowania z dziećmi księża nie mogą opowiadać żartów o podtekście seksualnym. Jeżeli chodzi o przebywanie z małoletnimi na plebanii, dzieci nie mogą być tam sam na sam z duchownymi. W podręczniku napisane jest także, że musi być na to zgoda rodziców lub muszą być przy tym obecni.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Niemieckie problemy dotarły do Polski. Mamy najgorsze prognozy w historii
  2. Uwielbiana bohaterka serialu ''Na dobre i na złe'' rezygnuje z pracy na planie. Fani są załamani
  3. Jackowski zdradził, co już niedługo wydarzy się w naszym kraju. Dla Polaków to już będzie za dużo
  4. Wszyscy byli zaskoczeni po tym, jak Agata Duda zachowała się względem chłopczyka. Wszystko uwieczniono na zdjęciu (FOTO)
  5. Ewa Farna w żałobie. Pożegnała mężczyznę bardzo bliskiego jej sercu

źródło: TOK FM

 

Następny artykuł