Dywizjon 303 jest prawdziwą legendą, jeżeli chodzi o lotnictwo podczas II Wojny Światowej. Wsławili się szczególnie podczas bitwy o Anglię. Teraz dowiedzieliśmy się, że odszedł jeden z jego członków. Czarna lista śmierci wybitnych Polaków cały czas rośnie.

Tadeusz Terlikowski był lotnikiem-mechanikiem należącym do legendarnego dywizjonu 303. Był odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i wieloma odznaczeniami. Tadeusz Terlikowski urodził się 17 listopada 1917 r. w Bacewiczach (dzisiejsza Białoruś).

PRZECZYTAJ: Tragiczne wakacje. Nie żyje polski polityk, zginął na miejscu

Gdy wybuchła II Wojna Światowa bez zastanowienia staną w obronie ojczyzny. Następnie wstąpił w szeregi 145. Polskiego Dywizjonu we francuskim Lyonie. Po kapitulacji Francji udał się do Szkocji, gdzie po ukończeniu szkoły mechaników w Blackpool dołączył do Dywizjonu 303.

Dywizjon 303: nie żyje bohater

Polski dywizjon wsławił się najlepszym wynikiem pod względem ilości zestrzeleń do liczny straconych maszyn. Jego członkowie stali się prawdziwymi bohaterami nie tylko dla Polaków, ale i dla całego świata. Według wielu osób, gdyby nie ich wkład w bitwę o Anglię, to jej wynik i przebieg zdecydowanie mógłby zupełnie inaczej wyglądać.

PRZECZYTAJ: Nie żyje znana aktorka. Odeszła w zapomnieniu

Czarna lista niestety znowu została wzbogacona o kolejne nazwisko. Rozpoczął je legendarny perkusista Tomasz Grzyb, następna była wokalistka zespołu Maanam Kora. Już następnego dnia odszedł Tomasz Stańko, którego muzyka była doceniana na całym świecie. Następnie opuściła nas uczona Daria Dzielska oraz dziennikarz Igor Miecik. Teraz dołączył do nich prawdziwy bohater Tadeusz Terlikowski. Jego zasługi na pewno nie zostaną zapomniane. Był przykładem człowieka, jakiego w dzisiejszych czasach.

63 dni chwały. Tak Polacy walczyli z okupantem [ZDJĘCIA]


12 bezcennych skarbów zrabowanych Polakom przez Niemców [ZDJĘCIA]

źródło: wp.pl

Zobacz również