To wstrząśnie całą Europą. Do dymisji podał się właśnie premier europejskiego mocarstwa. Razem z nim do przeszłości odszedł jego rząd. Nikt nie ma wątpliwości co do tego, że wstrząśnie to europejską polityką.

Paolo Gentiloni, dotychczasowy premier Włoch, podał się do dymisji. Szef włoskiego rządu nie może znieść porażki, jaką jego centrolewicowa partia odniosła w niedzielnych wyborach parlamentarnych.

Partia Demokratyczna, z której wywodzi się Gentiloni, osiągnęła wynik 23%, co zapewniło jej drugie miejsce. To jednak wciąż o 10% mniej od Ruchu 5 Gwiazd, który zdecydowanie zdobył zwycięstwo.

ZOBACZ TAKŻE: Będzie afera. PiS nagrodził medalami ONR

Matteo Renzi do dymisji, ale to nie wszystko

Premier Włoch podał się do dymisji i rozwiązał swój rząd. Otworzył tym samym drogę politykom Ruchu 5 Gwiazd do przejęcia władzy. To jednak nie koniec działań Renziego.

To jednak nie wszystko. Matteo Renzi, dotychczasowy lider Partii Demokratycznej, z której wywodzi się Genitloni, postanowił oddać przywództwo w formacji. Renzi wziął bowiem na siebie odpowiedzialność za przegraną z prawicowym Ruchem 5 Gwiazd, który ma wyprowadzić Włochy z UE.

 Oczywiście ustąpię ze stanowiska lidera Partii Demokratycznej – zapowiedział Renzi.

Polityk dodał jeszcze, że jego ludzie nie mają zamiaru wchodzić w kooperację z członkami Ruchu 5 Gwiazd. Jak podkreślił partia ta jest ekstremistyczna.

Nie tylko jednak Renzi tak uważa. Włoscy centryści i lewicowcy widzą ogromne zagrożenie w prawicowym Ruchu 5 Gwiazd. Partia ta dąży bowiem do wystąpienia Włoch z UE. Znacznie osłabiłoby to pozycję mocarstwową Włoch i doprowadziło do sytuacji, kiedy jedno z państw-założycieli Unii samo z niej wychodzi.

ZOBACZ TAKŻE: Właśnie wybuchły brutalne zamieszki za polską granicą! Granaty, ranni i zatrzymanij

Gwiazdy "Klanu", które już nas opuściły [ZDJĘCIA]


Tych komunistycznych generałów PiS chce zdegradować!