Jedne z dwóch najpotężniejszych firm w Polsce już niedługo połączą się w jedną spółkę. Tak przynajmniej wynika z nieoficjalnej wypowiedzi jednego z ministrów. Zdaniem ekspertów fuzja miałaby poważny wpływ na gospodarkę kraju. Orlen i Lotos najprawdopodobniej połączą siły.

Orlen i Lotos to dwie państwowe firmy, które w naszym kraju trzymają w swoim ręku gigantyczną część całego rynku. Orlen ponadto rozwija swoją działalność poza granicami RP. Stacje z biało-czerwonym logotypem znaleźć można również na Litwie.

Obie firmy są w znacznym stopniu posiadane przez Skarb Państwa. Władze mają 27,52 proc. udziałów w Orlenie i aż 53 proc. w Lotosie. Sam pomysł fuzji nie jest nowy i pojawił się już w tamtym roku. Wtedy jednak wszelkie plotki na jego temat zostały zdementowane.

Nic nie wiem, by trwały w ministerstwie jakieś prace w tym temacie. Pewne analizy były kiedyś prowadzone. Sytuacja w gospodarce bywa dynamiczna, więc uważam, że trzeba mieć w pamięci różne rozwiązania – powiedział wówczas wiceminister energii, Grzegorz Tobiszowski.

Dziś jednak dyskusja wraca i zdaniem szefa Ministerstwa Energii połączenie się Orlenu i Lotosu jest jak najbardziej możliwe. O planach opowiedział w kuluarach toruńskiego Welconomy Forum.

Orlen i Lotos będą jedną spółką

Połączenie obu firm na celu zakończenie konkurencji między dwiema państwowymi spółkami. Zamiast rywalizować ze sobą, będą mogły dyktować wspólnie ceny i skuteczniej prowadzić monopolizację rynku.

W grę wchodzi pełna integracja PKN Orlen z Lotosem, idziemy w kierunku połączenia – powiedział Krzysztof Tchórzewski

Zdaniem ministra połączenie musi być całkowite, by w ogóle miało ono sens. Wzorem dla pomysłu są inne państwa, gdzie państwowy hegemon na rynku paliwowym jest tylko jeden.

W innym razie nie (niepełnej integrracji – red.) miałoby to sensu. To nie musi być wykupienie 100 proc. akcji przez Orlen. Może też nastąpić wymiana akcji od dotychczasowych akcjonariuszy Lotosu – dodaje minister.

27 lutego Orlen wystosował do Skarbu Państwa list intencyjny, w którym informuje o swojej woli wykupienia minimum 53 proc. akcji Lotosu. Wciąż jednak fuzja jest na etapie prac i analiz.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. To koniec opozycji. Partia przeciwna PiS jednoczy się z władzą
  2. Kwaśniewski pójdzie do więzienia?! Szokujące doniesienia
  3. Jest wyrok w procesie Hanny Zdanowskiej, prezydent Łodzi. PORAŻAJĄCE informacje

Czy państwo powinno kontrolować rynek naftowy?

Loading ... Loading ...

Te afery WSTRZĄSNĘŁY polską polityką!

Najbardziej kontrowersyjne fakty o współczesnym Izraelu

źródło: wgospodarce.pl

Zobacz również