orlen
fot. flickr.com
Mikołaj Pilecki - 12 Marca 2018

Dwa polskie giganty się połączą. Będą jedną firmą

Jedne z dwóch najpotężniejszych firm w Polsce już niedługo połączą się w jedną spółkę. Tak przynajmniej wynika z nieoficjalnej wypowiedzi jednego z ministrów. Zdaniem ekspertów fuzja miałaby poważny wpływ na gospodarkę kraju. Orlen i Lotos najprawdopodobniej połączą siły.

Orlen i Lotos to dwie państwowe firmy, które w naszym kraju trzymają w swoim ręku gigantyczną część całego rynku. Orlen ponadto rozwija swoją działalność poza granicami RP. Stacje z biało-czerwonym logotypem znaleźć można również na Litwie. Obie firmy są w znacznym stopniu posiadane przez Skarb Państwa. Władze mają 27,52 proc. udziałów w Orlenie i aż 53 proc. w Lotosie. Sam pomysł fuzji nie jest nowy i pojawił się już w tamtym roku. Wtedy jednak wszelkie plotki na jego temat zostały zdementowane. - Nic nie wiem, by trwały w ministerstwie jakieś prace w tym temacie. Pewne analizy były kiedyś prowadzone. Sytuacja w gospodarce bywa dynamiczna, więc uważam, że trzeba mieć w pamięci różne rozwiązania - powiedział wówczas wiceminister energii, Grzegorz Tobiszowski. Dziś jednak dyskusja wraca i zdaniem szefa Ministerstwa Energii połączenie się Orlenu i Lotosu jest jak najbardziej możliwe. O planach opowiedział w kuluarach toruńskiego Welconomy Forum.

Orlen i Lotos będą jedną spółką

Połączenie obu firm na celu zakończenie konkurencji między dwiema państwowymi spółkami. Zamiast rywalizować ze sobą, będą mogły dyktować wspólnie ceny i skuteczniej prowadzić monopolizację rynku. - W grę wchodzi pełna integracja PKN Orlen z Lotosem, idziemy w kierunku połączenia – powiedział Krzysztof Tchórzewski Zdaniem ministra połączenie musi być całkowite, by w ogóle miało ono sens. Wzorem dla pomysłu są inne państwa, gdzie państwowy hegemon na rynku paliwowym jest tylko jeden. - W innym razie nie (niepełnej integrracji - red.) miałoby to sensu. To nie musi być wykupienie 100 proc. akcji przez Orlen. Może też nastąpić wymiana akcji od dotychczasowych akcjonariuszy Lotosu - dodaje minister. 27 lutego Orlen wystosował do Skarbu Państwa list intencyjny, w którym informuje o swojej woli wykupienia minimum 53 proc. akcji Lotosu. Wciąż jednak fuzja jest na etapie prac i analiz.ZOBACZ TAKŻE:
  1. To koniec opozycji. Partia przeciwna PiS jednoczy się z władzą
  2. Kwaśniewski pójdzie do więzienia?! Szokujące doniesienia
  3. Jest wyrok w procesie Hanny Zdanowskiej, prezydent Łodzi. PORAŻAJĄCE informacje
ZAMIANA<>Te afery WSTRZĄSNĘŁY polską polityką!Te afery WSTRZĄSNĘŁY polską polityką!Czytaj dalej
"}" data-sheets-userformat="{"2":4547,"3":[null,0],"4":[null,2,11982760],"9":1,"10":2,"11":4,"15":"arial,sans,sans-serif"}">
Te afery WSTRZĄSNĘŁY polską polityką!Te afery WSTRZĄSNĘŁY polską polityką!Czytaj dalej
<>izraelska_armiaNajbardziej kontrowersyjne fakty o współczesnym IzraeluCzytaj dalej
"}" data-sheets-userformat="{"2":4547,"3":[null,0],"4":[null,2,11982760],"9":1,"10":2,"11":4,"15":"arial,sans,sans-serif"}">
izraelska_armiaNajbardziej kontrowersyjne fakty o współczesnym IzraeluCzytaj dalej
źródło: wgospodarce.pl