Człowiek dąży do pewnej stabilizacji. Jest to naturalne, że ludzie łakną tzw. komfortu. Czują się wtedy bezpiecznie. Powstał kiedyś system polityczny, zapewniający ludziom byt. Państwo jako opiekun obywateli. Stwarza warunki do życia i pracy, organizuje przestrzeń osobistą, oraz pilnuje, by nic ci się nie stało, a jeśli z jakichś powodów się stanie, to zagwarantuje pieniądze, pomoc, leczenie. Czyż to nie piękne? Taki system nazywamy socjalizmem, a jego jednym z twórców był Karl Marks. Był to człowiek zniesmaczony prężnie rozwijającym się wtedy kapitalizmem. Postanowił więc stanąć w opozycji do tego ?okrutnego? systemu. Owszem, idea była bardzo szlachetna(nie wiem jak z intencjami ?stwórcy?) ale Marks nie uwzględnił dwóch podstawowych czynników, przez które socjalizm zbankrutuje stosunkowo szybko:

Niewydolność finansowa państwa.

Jak dobrze wiemy, nie ma nic za darmo(komuniści sądzą odwrotnie) więc system polityczno-gospodarczy również kosztuje. Problem w tym, że ten który omawiamy, jest wybitnie kosztowny. Wymusza on wysokie podatki, ponieważ trzeba zaspokoić wszystkie grupy społeczne. Od dzieci po niepełnosprawnych. Aby utrzymać w (cóż za ironia!) porządku całą infrastrukturę i administrację, potrzeba zatrudnić osoby tym zarządzające, czyli urzędników. A jak pokazuje doświadczenie, ich liczba w większości krajów(z socjalem) rośnie. Tak powstaje błędne koło, które jest już nie do zatrzymania.

Brak idealizmu

Dziewięstnastowieczny filozof zapomniał, albo nie wiedział, że świat nie jest idealny. Założył, że wszyscy ludzie podporządkują się założeniom jego ideologii. Ludzie szybko orientują się, kiedy odbierana jest im prywatność i wolność. Ten system, czy chcemy czy nie, tego wymaga. By utrzymać go w ładzie i stabilności, potrzebna jest ogromna machina ograniczająco-inwigilacyjna. Niestety Karl, ludzie nie myślą jednakowo.

Zdumiewające jest to, że system socjalny nadal funkcjonuje. Dlaczego? Myślę, że to przez starsze pokolenie. Jednak dzisiaj widoczne są już tendencje kapitalistyczne i bardzo dobrze! Trzeba zburzyć mur hamujący rozwój. No i kolejny ciekawy temat, ale to już na inny artykuł.

 

Maciej Skoczek


Grafika: Maciej Skoczek