Prezydent Andrzej Duda zawarł sojusz z prezydentem Ukrainy, Petro Poroszenką. Ta sytuacja zmienia kompletnie wszystko w relacjach między naszymi krajami. Wciąż napięte teraz ulegną całkowitej przemianie.

Andrzej Duda przebywał w środę na Ukrainie. Tam spotkał się między innymi z prezydentem Poroszenką. Wspólnie przedstawili apel, który ma ogromne znaczenie dla wspólnych relacji polsko-ukraińskich.

ZOBACZ TAKŻE: To się dzieje naprawdę! TVP: Duda jest tylko NOTARIUSZEM

– Apelujemy z prezydentem Ukrainy, aby nie podejmować kroków w kierunku kolejnych upamiętnień, które nie są oparte na sprawdzonych naukowo dowodach. Aby przełamać impas, musi być przywrócona zgoda na badania, na ekshumacje – zaznaczył prezydent Duda w swojej wypowiedzi.

Duda zawarł sojusz, który zmienia wszystko

Ta sytuacja zmienia wszystko. Dotąd niezwykle napięte relacje między Polską a Ukrainą mogą się wreszcie poprawić. Kwestia ta dotyczy przede wszystkim spraw polityki historycznej. Dla Ukraińców wciąż największym bohaterem narodowym jest Stepan Bandera, człowiek, który w Polsce uznawany jest za zbrodniarza.

ZOBACZ TAKŻE: Starcie z Ukrainą! Kijów mści się za słowa Kaczyńskiego

Prócz tego cieniem na relacje polsko-ukraińskie kładą się ostatnie działania ukraińskiego IPN, który zabrania Polakom wykonywania ekshumacji na terenie ich kraju. Nie pomaga także stosunek Polaków, szczególnie tych o poglądach narodowych, do ukraińskich bohaterów narodowych.

– Musimy dbać o to, żeby za wszelką cenę dążono do prawdy i by nieprawda i pomówienia nie kładły się cieniem na relacje Polski i Ukrainy – zaznaczył podczas konferencji prasowej prezydent Duda.

ZOBACZ TAKŻE: Ukraina wyczerpała cierpliwość Kaczyńskiego. PiS idzie na wojnę

– Doszliśmy do wniosku, że historia nie powinna wpływać na strategiczny charakter naszych relacji – stwierdził z kolei prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. – Należy pamiętać bohaterów, czcić pamięć niewinnych ofiar, ale należy iść do przodu, ponieważ historii nie zmienimy, lecz możemy zmienić dzień dzisiejszy i stworzyć lepsze warunki dla przyszłości; żeby nigdy nikt nie mógł zasiać ani w sercu Polaków, ani Ukraińców nienawiści i wrogości – dodał także.

W strefie skażenia: Tak dziś wygląda Czarnobyl [ZOBACZ!]


Tak żyje Andrzej Duda [ZDJĘCIA]

...

Zobacz również