Duda właśnie zmiażdżył polską prawicę na oczach całego świata

Duda właśnie zmiażdżył polską prawicę na oczach całego świata

Andrzej Duda mocno zraził do siebie narodowców jednym wystąpieniem w Krapkowicach. Podczas przemówienia, prezydent odniósł się do haseł z Marszu Niepodległości, który przeszedł ulicami Warszawy w sobotę. Prezydent nie zostawił na nich suchej nitki.

Nawet opozycja przyznaje, że tak mocnych słów po Marszu Niepodległości nie użył dotąd żaden polityk, komentujący wydarzenie. Jak bowiem powiedział Duda, "boleje, jeśli ktoś mówi o Polsce dla Polaków". Prezydent podkreślił, że Polak to ten "kto chce, by Polska była silna i realizowała potrzeby mieszkańców". Odniósł się tym samym do słów, że czarnoskórzy nie mogą być Polakami, które padły na Marszu. - Ogromnie boleję, jeżeli ktoś mówi o Polsce tylko dla Polaków. Dla mnie Polak to ten, kto chce pracować dla Polski, dla mnie Polak to ten, kto chce, by Polska była na mapie, dla mnie Polak to ten, kto chce, by Polska była państwem silnym, które potrafi realizować potrzeby mieszkańców - mówił Duda.

Patriotyzm to nie nacjonalizm

Andrzej Duda nie skończył jednak tylko na krytyce kontrowersyjnych haseł. Podczas przemówienia wytłumaczył, że patriotyzm nie jest równy nacjonalizmowi. Podkreślił przy tym, że nacjonalizm jest "spojrzeniem negatywnym, że nasz kraj jest tylko dla nas". - Nie można postawić znaku równości między patriotyzmem a nacjonalizmem. Nacjonalizm to spojrzenie negatywne, że nasz kraj jest tylko dla nas. To nieprawda. Nasz kraj jest dla wszystkich, którzy chcą żyć uczciwie i go budować - zaznaczył prezydent.

Narodowcy rozjuszeni do granic

Nic jednak tak nie rozwścieczyło narodowców, jak ostra końcówka przemówienia prezydenta. Słowa te zaskoczyły nawet politycznych przeciwników głowy państwa. Duda zaznaczył w niej bowiem, że w Polsce nie ma miejsca na antysemityzm, ksenofobię i, co najbardziej wściekło narodowców, "chorobliwy nacjonalizm". Duda podkreślił, że ludzie odwołujący się do tych wartości są wykluczeni ze społeczeństwa. - Nie ma w naszym kraju miejsca na ksenofobię, chorobliwy nacjonalizm, antysemityzm. Taka postawa oznacza wykluczenie z naszego społeczeństwa. Tacy ludzie są wykluczeni - podsumował Duda.
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News