W związku z niedawnym referendum ustrojowym w Turcji Andrzej Duda przeprowadził z Recepem Erdoğanem rozmowę telefoniczną. Rozmowa trwała ponad pół godziny i odbyła się z inicjatywy prezydenta Turcji.

Andrzej Duda jest jednym z niewielu światowych przywódców, z którymi Erdoğan przeprowadził taką rozmowę. Politycy dyskutowali przede wszystkim o zmianach ustrojowych w Turcji i ich konsekwencjach międzynarodowych.

Referendum w Turcji odbyło się 16 kwietnia 2017 roku, a w jego konsekwencji Turcja zmieniła system polityczny na prezydencki. Mówiąc o reakcjach światowych na referendum, polski prezydent podkreślił znaczenie „odbudowy zaufania i dialogu pomiędzy państwami europejskimi, tak by zagwarantować wzajemny szacunek i bezpieczeństwo”.

Innym istotnym dla Polski tematem omówionym w rozmowie telefonicznej był udział Turcji w NATO. Prezydent Duda zaznaczył, jak duże znaczenie dla Polski ma wypełnianie przez Turcję zobowiązań sojuszniczych w ramach Paktu Północnoatlantyckiego. Polski prezydent rozmawiał z Erdoğanem także o współpracy Turcji z Unią Europejską w kwestii kryzysu imigracyjnego.

Źródło: wiadomosci.wp.pl