Nowy sondaż przewraca scenę polityczną. Ta partia będzie świętować

Nowy sondaż przewraca scenę polityczną. Ta partia będzie świętować Źródło: fot. Wikimedia Commons/Mateusz Kudła

Sondaże polityczne zawsze wyczekiwane przez polityków, nie zawsze niosą za sobą interesujące wiadomości. Inaczej jest tym razem, ponieważ nowy sondaż naprawdę szokuje. Według najnowszego badania politycznych upodobań Polaków, scena polityczna zmieni się zupełnie.

W sondażu przeprowadzonym przez pracownię Estymator na zlecenie portalu dorzeczy.pl niewiele zmienia się, jeśli chodzi o pierwsze partie polityczne. Na pierwszym miejscu nieodmiennie znajduje się Prawo i Sprawiedliwość z poparciem 42,8%. ZOBACZ TAKŻE: WSZYSTKO JASNE! Ten sondaż rozwiewa wątpliwości, kto wygra w Warszawie Taki wynik dałby PiS samodzielną większość w rządzeniu, jednak nie pozwoliłby na osiągnięcie większości konstytucyjnej. Na drugim miejscu - także bez wielkich rewelacji - znalazła się Platforma Obywatelska z wynikiem 23,6% poparcia.

Nowy sondaż wszystko zmienia

Trochę inaczej jednak jest dalej. Wprawdzie na trzecim miejscu w badaniu umacnia się już od dłuższego czasu zajmujące je ugrupowanie Kukiz'15 z poparciem 9,8%. Jednakże sytuacja całkowicie zmienia się w kwestii potencjalnych konkurentów. Jeszcze do niedawna o trzecie miejsce w sondażach ugrupowanie Pawła Kukiza konkurowało z Nowoczesną. Teraz jednak, po tym, jak partię założoną przez Ryszarda Petru dotknął kryzys, Nowoczesna spadła w sondażu aż na 5. miejsce. Czwartą pozycję zajmuje PSL z wyjątkowo dobrym jak na ostatnie czasy wynikiem 6,4% poparcia. Nowoczesna straciła swoją pozycję, zmieniła nazwę i przewodniczącego. Ugrupowanie, które zakładał Ryszard Petru, skreśliło jego nazwisko ze swojej nazwy. Prócz tego nową przewodniczącą partii jest Katarzyna Lubnauer. Po ostatnich decyzjach byłego przewodniczącego partii w sprawie porozumienia z Platformą Obywatelską poparcie partii jeszcze bardziej spadło. Obecnie wynosi zaledwie 6%.

6 partii w sejmie. Jaki rozkład mandatów?

Według sondażu do Sejmu wejdzie jeszcze SLD, które notuje poparcie 5,3%. Przy tak dużej liczbie partii i takim rozkładzie poparcia mandaty mogłoby się rozkładać mniej więcej tak: PiS - 246, PO - 130, Kukiz'15 - 42, PSL - 21, Nowoczesna - 11, a SLD - 9. ZOBACZ TAKŻE: Kto nie będzie mógł zostać posłem? PSL nie chce chorych w Sejmie i pokazuje listę Widać z tego, że PiS umacnia swoją pozycję, jednak nowy sondaż nie daje mu szans na większość, która pozwoliłaby odrzucić prezydenckie weto lub zmienić konstytucję. A to z całą pewnością jest celem partii Jarosława Kaczyńskiego.
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News