Nasila się konflikt pomiędzy Prawem i Sprawiedliwością, a Andrzejem Dudą. Prezydent odrzucił kluczowy dla Antoniego Macierewicza wniosek. W odpowiedzi szef MON zmienił ceremoniał wojskowy.

Jak obiecywano, utworzono Wojska Ochrony Terytorialnej – nowy rodzaj Sił Zbrojnych RP. Pierwsze jednostki w Białymstoku, Lublinie i Rzeszowie ślubowały „strzec polskich granic”, „stać na straży Konstytucji i sztandaru wojskowego bronić”. Niestety nie wszystko poszło tak, jak chciałby tego resort obrony. Prezydent Andrzej Duda nie podpisał wniosku Antoniego Macierewicza o nadanie nowym wojskom sztandarów.

W tej sytuacji minister obrony narodowej nadał WOT inne sztandary. Ochotnicy składali przysięgę na sztandary historyczne, pochodzące od Armii Krajowej. Decyzja Andrzeja Dudy jest podyktowana, jego zdaniem, nie spełnianiem przez nowe jednostki wymogów nadania im sztandaru. Prezydent w uzasadnieniu swojej decyzji napisał, że nie osiągnęły one pełnego składu osobowego i zdolności działań bojowych.

Generał Waldemar Skrzypczak, były minister obrony odniósł się krytycznie do decyzji Macierewicza. Stwierdził on, że takie działanie jest bezprecedensowym w historii polskiej wojskowości. Sztandary historyczne towarzyszyły ceremoniom przysięgi, ale nie przysięgano na nie.

– To, co się stało, to złamanie dotychczasowych, również z okresu II RP, zasad tradycji wojskowej – mówi gen. Skrzypczak

https://www.youtube.com/watch?v=hE8DTQ0wSsc

źródło: msn.com

...

Zobacz również