Polacy są bardzo czuli na to, jak mówi się o nich za granicą. Dlatego też w każdy międzynarodowy ranking wczytujemy się uważnie, by zobaczyć, na którym jesteśmy miejscu i czy to wzrost, czy też spadek. Tym razem wieści nie są dobre. Polska zaliczyła dramatyczny wynik, a także dramatyczny spadek w rankingu.

Chodzi o zestawienie „Reporterów bez granic” dotyczące wolności prasy. W badaniu udział wzięli dziennikarze ze 180 państw całego świata. Polska znalazła się na 54 miejscu, między Haiti a Mauretanią. To spadek o 7 pozycji od zeszłego roku.

Wynik Polski jest tragiczny w porównaniu z innymi państwami Zachodniej Europy. Gorzej oceniane są Węgry, Gruzja czy Ukraina. Jeśli jednak wierzyć rankingowi, znacznie lepiej oceniane są Niemcy, Francja, czy pozostali nasi sojusznicy w Grupie Wyszehradzkiej – Czechy i Słowacja.

Na czele rankingu stoją już od lat państwa skandynawskie, chociaż w tym roku doszło do pewnych przetasowań na podium. 1. miejsce Finlandii odebrała Norwegia. Do „strefy medalowej” dołączyła Szwecja, która z 8. zajęła 2. miejsce. Finlandia spadła z pierwszego na trzecie miejsce, zaś Dania utrzymała swoją czwartą pozycję.

Ranking wolności prasy „Reporterów bez granic” powstaje na podstawie ankiet wysyłanych co roku do grupy dziennikarzy – partnerów organizacji, specjalistów z branży, prawników i obrońców praw człowieka. Jest poddawany częstej krytyce, jako powstający na bazie stronniczych odpowiedzi stale tych samych osób lub tych samych środowisk.

Polska w rankingu w latach 2007-2015 regularnie zyskiwała, aż do historycznego wyniku w 2015 roku, kiedy zajęła 18. miejsce. Rok później gwałtownie spadła na miejsce 47. Na ten spadek zwracają uwagę przeciwnicy rządu, między innymi niechętny obecnej władzy dziennikarz Tomasz Lis.

– Ranking wolności mediów. Polska na 54 miejscu.(7 w dół). Ale będzie gorzej. Węgry- 71 miejsce. Turcja – 155. Dogonimy – stwierdził Lis na Twitterze.

fot. twitter.com/lis_tomasz
fot. twitter.com/Opozycja_Razem

Źródło: polityczek.pl

Tego świat nie widział! Unikalne zdjęcia Korei Północnej


Jeśli nie żyłeś w PRL-u, na pewno nie pamiętasz, CO TO...

...

Zobacz również