Zagubione, nieszczęśliwe, o mocno zaniżonej samoocenie-to jest obraz polskich nastolatek, a nawet… dzieci. Można do tego dodać uczestniczenie w asynchronicznych społecznościach w Internecie i tak wygląda sytuacja wśród polskiej młodzieży.

Według raportu HBSC (Health Behaviour in School-aged Children), w Polsce zdarza się, że już 9-latki są przekonane o tym, że są zbyt grube. Z kolei ponad sześćdziesiąt proc. 15- latek uważa podobnie. Niepokojący jest również fakt, że pośród trzydziestu czterech państw europejskich, w których zostały przeprowadzone badania wynika, że nastolatki w Polsce najmniej siebie akceptują.

Za owe krytyczne podejście w stosunku do własnej osoby, odpowiedzialny jest internet. To właśnie w sieci młodzież spędza coraz więcej czasu. Warto wziąć pod uwagę wyniki badań przeprowadzone przez instytut badawczy NASK. Raport jest jednoznaczny-dla nastolatków istotniejsze jest to, jak są odbierani w sieci niż to, jaką rolę społeczną pełnią w życiu codziennym.

Badanie NASK pokazuje, że 43% nastolatków jest całodobowo online. Praktycznie nie rozstają się ze swoimi urządzeniami. Okazuje się, że dziewczyny najchętniej publikują swoje własne zdjęcia. Sześćdziesiąt procent z tego, co jest zamieszczane w internecie, stanowią właśnie fotografie. Jednak problem polega na tym, że zdjęcia – nim trafią na portal – przechodzą przez serię poprawek i retuszu. Efekt jest często zupełnie inny. Nastolatki nie przyjmują krytyki, jeśli pojawi się pod zdjęciem jakiś negatywny komentarz – kasują wszystko.

Wyniki badań są alarmujące, jednak dzisiejsza gospodarka nie wpływa korzystnie na wiele aspektów życia. Rodzice zajęci pracą, sądzą, że dzieci będą szczęśliwsze, mając wolność. Jednak w wirtualnej rzeczywistości czyha na nie wiele przykrych niespodzianek.

...

Zobacz również