Dramat PiS i partii Wolność! Unia wydaje na nich wyrok

Dramat PiS i partii Wolność! Unia wydaje na nich wyrok Źródło: flickr.com

Konflikt między Unią Europejską a partiami eurosceptycznymi, jak PiS czy Wolność jest od dawna widoczny i ewidentny. Bruksela postanowiła zabrać się za swoich przeciwników w sposób wyrafinowany i pasujący do jej stylu działania. UE wydała właśnie wyrok na niechętnych dalszej integracji polityków.

Unia Europejska potrafi wywierać wpływ na kształt wewnętrznej polityki państw członkowskich. Choć teoretycznie nie leży to w jej obowiązkach, służy za kontynentalnego policjanta, dbającego o to, by przestrzegano ustalonych zasad, a raczej konwenansów. Wspólnota kieruje się pewnymi prawidłami, których złamanie, bądź nagięcie może skutkować nawet izolacją na arenie unijnej, o czym w 1999 roku przekonała się Austria. W tym pamiętnym roku Austriacy zadecydowali, iż życzą sobie, aby w skład koalicji tworzącej rząd w Wiedniu znalazła się Wolnościowa Partia Austrii, organizacja uważana wówczas za skrajnie prawicową. Bruksela uznała, że potencjalny rząd będzie zbyt oddalony od jej wizji Europy i doprowadził do zamrożenia stosunków z tym państwem przez pozostałe państwa członkowskie aż na osiem miesięcy. Teraz Komisja Europejska zabiera się za partie eurosceptyczne, które sama chowa we własnym łonie  - Europarlamencie.

UE uderza w PiS i Wolność

Od czasu ostatnich wyborów do PE wiele się na polskim podwórku eurosceptycznym zmieniło. Kilku posłów na czele z Januszem Korwin-Mikkem otrzymało mandaty, ale na przestrzeni lat ich drogi się rozeszły, choć nadal pozostają członkami Izby (JKM zrezygnował niedawno z pełnienia mandatu, zastąpił go członek jego partii, Wolności). Ewolucję przeszedł także PiS, który przesunął się z pozycji pseudochadeckich na pozycję antyunijne, szczególnie po konflikcie ws. przyjmowania uchodźców czy rzekomego łamania w naszym kraju praworządności. Niezależnie od profilu eurosceptyków zasiadających w PE, niedługo nadejdą dla nich chude czasy. Jak donosi portal 300polityka.pl unijni urzędnicy wyszli z inicjatywą nowych przepisów, które spychałyby ugrupowania niechętne "wartościom, na których zbudowano Unię Europejską" na dalszy plan polityki Starego Kontynentu. Prawo odbierałoby tymże stronnictwo aż do 1/3 dotacji, przysługujących im z funduszu Wspólnoty. Ponadto szykują się również zmiany w tworzeniu europejskich partii, lecz najważniejsza z nich dotyczy ich programów i statutów. Wedle życzenia UE każda nowa partia ponadnarodowa być może już niedługo zobligowana będzie do posiadania "w swoich programach i działalnościach przestrzegać wartości, na których została ufundowana Unia Europejska".ZOBACZ TAKŻE:
  1. UWAGA! Dostałeś SMS-a od Media Markt? Nie odpowiadaj, stracisz fortunę
  2. Morawiecki ukrywa to przed wyborcami. Dlaczego?
  3. Będzie NOWY minister w rządzie PiS! To polityk spoza partii Kaczyńskiego
źródło: wprost.pl Następny artykuł