Dramat panny młodej tuż przed ślubem. "Matka przestanie się do mnie odzywać"

Dramat panny młodej tuż przed ślubem. "Matka przestanie się do mnie odzywać" Źródło: www.publicdomainpictures.net

Ślub powinien być najpiękniejszym dniem w życiu. Czasem rodzina stawia warunki, które ciężko spełnić. Czy szantaż jest dobrym rozwiązaniem?

Wiele panien młodych marzy o pięknej białej sukni i drodze do ołtarza, gdzie czeka narzeczony. Nie wszystkie jednak chcą takiego ślubu. Coraz więcej par rezygnuje z przyjęcia sakramentu w kościele i decyduje się na zawarcie związku małżeńskiego w urzędzie stanu cywilnego. Jednak co zrobić w sytuacji, gdy rodzina naciska na ślub kościelny? 

- Matka przestanie się do mnie odzywać, a dziadkowie dostaną zawału, gdy dowiedzą się, że Sakramentu nie będzie - żali się Anna. Nie jest jedyna z takim problemem.

Kamila od razu po zaręczynach zaczęła planować ślub i wesele. Jest niepraktykującą katoliczką, a jej narzeczony ateistą. Oczywistym było, że ślub wezmą w urzędzie. Jednak nie dla ich rodzin. 

- Gdy dziadek mojego męża dowiedział się, że nie weźmiemy ślubu kościelnego, zbladł. To był dla niego cios. Zalany łzami zaczął prosić, żebyśmy zmienili zdanie. Mówił: "Ale ja wam dołożę do całej ceremonii. Przemyślcie to!" - wspomina Kamila.

Do mężczyzny nie docierały argumenty o ateizmie wnuka, płakał i błagał, by to jeszcze przemyśleli. Nie zmienili jednak zdania, chociaż łzy w oczach dziadka chwytały za serce. Ustalili datę ślubu i poinformowali rodzinę. Dziadek odmówił przyjścia, protestując przeciw decyzji pary. Dopiero długie rozmowy z rodziną i ich namowy poskutkowały jego pojawieniem się na ceremonii.

- Nie wiem, czy nie lepiej byłoby, gdyby jednak został w domu. Cała rodzina zajmowała się naburmuszonym dziadkiem, który nawet nie złożył nam życzeń. A gdy wyszliśmy z urzędu stanu cywilnego i wszyscy zaczęli bić brawo, nachylił się do moich rodziców i powiedział: "I po co to wszystko? Ta ceremonia i tak nic bez Boga nie znaczy". Było mi strasznie przykro, że ten dzień nie był tak piękny, jak bym chciała - opowiada dziewczyna.

Ślub kościelny w zamian za kuchnię

Nie wszystkie pary mają w sobie tyle pewności siebie i samozaparcia. Monika wraz z narzeczonym również planowała ślub cywilny. Jej babcia stanowczo zaprotestowała. Jako wierząca i praktykująca katoliczka nie wyobrażała sobie ślubu wnuczki inaczej, niż w kościele. Na początku próbowała ich przekonać, później uciekła się do przekupstwa. 

- Właśnie kupiliśmy mieszkanie, które wymagało gruntownego remontu. Byliśmy spłukani i ona doskonale o tym wiedziała. Powiedziała, że jeśli weźmiemy ślub kościelny, da nam 5 tys., jeśli nie - z prezentu nici - wspomina Monika.

Po naradzie z partnerem, przystała na propozycję babci. Ceremonia w kościele obyła się zwyczajnie, bez zbędnych ceregieli. Młoda para cieszyła się z chwil spędzonych z rodziną, jednak nie przeżyła tego na poziomie duchowym. Był to po prostu ślub, sakrament nie miał dla nich znaczenia. Za pieniądze od babci wyremontowali kuchnię, a gdy Monikę nachodzą wyrzuty sumienia, patrzy na te wszystkie nowe rzeczy, żal znika.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

"Wesela nie sfinansujemy!"

Anna i jej mąż są wierzący, ale nie chcieli brać ślubu kościelnego ze względu na samą instytucję Kościoła i zastrzeżenia jakie do niej mają. Cała jej rodzina jest bardzo religijna, więc bała się, że matka przestanie się do niej odzywać, a dziadkowie dostana zawału. Na ich decyzję najbliżsi zareagowali stanowczo: "taka forma zawarcia związku nie jest zgodna z ich przekonaniami", więc nie dołożą ani złotówki do wesela. 

Spełnili oczekiwania rodziny i wzięli ślub w kościele. Dziś Anna wspomina ten dzień jako jeden z najsmutniejszych, a nie najpiękniejszych w życiu. Żałuje, że ugięli się pod presją rodziców - nie powinniśmy zgadzać się na udział w czymś, co nie było zgodne z naszą wizją - kwituje.

Decyzja o zawarciu związku małżeńskiego powinna należeć wyłącznie do narzeczonych. Niestety, rodzina często wywiera presję i nie pozwala młodym na samodzielne decyzje.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Michał Szpak ma sławnego i BARDZO przystojnego kuzyna. Założymy się o miliony, że nie zgadniecie kim jest!
  2. Anna Przybylska umierała na oczach całej Polski. Jej ostatni wpis na Instagramie złamie wam serce
  3. Brak słów by opisać tę stratę. Nie żyje Rafał Urbacki
  4. Wyborcza zapowiada sensację ws. afery Morawieckiego. "To dopiero początek"
  5. Największa gwiazda "Tańca z gwiazdami" w ciąży! Wielka radość, pomogło in vitro

Źródło: kobieta.wp.pl

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News