Obecnie za kostkę masła płacimy prawie dwa razy więcej niż rok temu. Do drastycznego wzrostu cen tego powszedniego artykułu przyczyniły się m.in. okoliczności na rynku światowym oraz szybko spadająca cena mleka w proszku.

Prognozy ekonomistów, którzy przeanalizowali sprawę podwyżki na łamach „Financial Times” nie są optymistyczne. Wielu z nich wręcz sugeruje, że ceny masła mogą już nigdy nie powrócić do poziomu sprzed wielkiej podwyżki.

Kilka procent w dół – na tym koniec

Jak podaje dziennikarz RMFFM Krzysztof Berenda, obniżka cen masła nie przekroczy kilku procent wartości produktu. Wszystko dlatego, że po chwilowej przerwie zakupy masła znowu zwiększają Chiny i Indie. Efektem tego jest sytuacja, w której ceny masła wzrosły z niecałych 3 tys. dolarów za tonę do 7 tys., a w ciągu ostatniego miesiąca spadły do 5 tys. dolarów.

Na tym jednak koniec obniżki cen masła. W Polsce średnia cena za kilogram masła wynosi obecnie 31 zł, co daje 6,20 za ważącą 250 gramów kostkę. Możliwe, że cena kostki spadnie jeszcze o kilkanaście groszy, jednak powrót do cen sprzed roku, które wynosiły w granicach 3-4 zł jest niemożliwy.

Źródło: interia.pl

Nie chcesz mieć raka? Nie jedz TYCH rzeczy!

11 pięknych kobiet, które związały się z miliarderami

Zobacz również