Dowody osobiste do wymiany. Znamy już oficjalny termin

Dowody osobiste do wymiany. Znamy już oficjalny termin

Jak wiadomo, władze planują kolejną akcję wymiany dowodów osobistych, w której dotychczasowe dokumenty zostaną zastąpione wersją z elektronicznym chipem, zawierającym dane posiadacza. Aby nie stracić dotacji unijnych, Polska musi przeprowadzić wymianę do 2019 roku. Wiadomo już, kiedy konkretnie to się stanie.

Niewiele czasu pozostało ministerstwom, aby wprowadzić nową serię dowodów. Szczególnie jeśli nie chcą utracić 31 mln dotacji na ten skomplikowany proces uzyskanych z Unii Europejskiej. Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych prowadzi już więc najpewniej prace nad projektem, personalizacją i chipami nowych dowodów.

Władze ogłosiły wreszcie oficjalnie, kiedy trzeba będzie zacząć wymieniać dokumenty. W testowym Ełku i Łodzi akcja zacznie się w maju 2019, a całą resztę Polski obejmie w lipcu tego samego roku.

Jak się okazuje, nie trzeba będzie natychmiast zmieniać dokumentów. Otrzyma się nową wersję po prostu, gdy stary straci ważność, zostanie zgubiony lub skradziony. Większość ankietowanych Polaków ocenia tę zmianę jako potrzebną i dobrą.

Najprawdopodobniej, jeśli polski dowód osobisty zostanie utworzony na wzór dokumentów z innych państw europejskich, oprócz tego, że będzie potwierdzał tożsamość, może także umożliwić posiadaczowi korzystanie z usług administracji państwowej przez internet. Bez wątpienia byłoby to duże ułatwienie dla każdej osoby, która musi spędzać bardzo długi czas w kolejkach kolejnych urzędów.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News