Dowód osobisty będzie zupełnie inny. Znamy nowy wzór

Dowód osobisty będzie zupełnie inny. Znamy nowy wzór

Dowód osobisty z naszych portfeli przeniesie się do komputerów. Po konsultacji międzyresortowej, podano właśnie wzór nowego dokumentu. Ulepszony o wersję online, będzie miał teraz nieco inny układ. Eksperci dodali także funkcje komercyjne. Kiedy rząd planuje wprowadzić nowe dokumenty tożsamości?

Dowód osobisty, zdaniem ministerstwa musi zostać zmieniony. Jego wygląd oraz wdrożenie nowej warstwy elektronicznej pozwolą użytkownikom nie tylko na łatwiejszą identyfikację, ale także przekraczanie granic niektórych krajów.

Nowy dowód osobisty w Polsce. Kiedy rząd wprowadzi zmiany?

Dzięki rejestracji online obywatele będą mogli załatwić niektóre sprawy administracyjne bez stania w kolejkach oraz uzupełnić dokumenty w sieci. Co więcej, będzie miał również zastosowanie komercyjne, które ułatwi chociażby zakupy przez Internet. – E-Dowód to wielofunkcyjny dokument z warstwą elektroniczną, którego wprowadzenie do powszechnego użytku zapewni narzędzie do bezpiecznej komunikacji obywatela z e-administracją, służbą zdrowia oraz podmiotami komercyjnymi – czytamy na stronie Ministerstwa Cyfryzacji. Jak będzie wyglądał dowód osobisty? Na przodzie znajdą się: nazwisko, data urodzenia, płeć i obywatelstwo jego posiadacza oraz numer. Pojawi się również termin ważności oraz CAN - numer ułatwiający połączenie z urządzeniami elektronicznymi. Z tyłu znajdą się: numer PESEL, miejsce urodzenia oraz imiona rodziców. Obok znajdą się: data wydania, organ wydający dokument oraz numer. – Nowy dokument będzie wyposażony w mikroprocesor z zakodowanymi danymi osoby i dokumentu, które znajdowały się dotychczas na dowodzie osobistym. Fotografia dowodowa będzie zapisywana w wersji elektronicznej jako zdjęcie biometryczne, co jest dodatkowym atutem dla osób podróżujących - możemy odczytać dalej na stronie Ministerstwa Cyfryzacji. Zmiany wynikają z rozporządzenia Unii Europejskiej, która o bezpieczeństwo tożsamości obywateli. Warstwa graficzna będzie musiała zostać dostosowana do tej, którą zarządziła Organizacja Międzynarodowa Lotnictwa Cywilnego. Wewnątrz resortu polskiego rządu również były prowadzone konsultacje. Dzieci, według rozporządzenia, do piątego roku życia będą mogły na zdjęciach mieć zamknięte oczy i otwarte usta. Odebrać dokumenty będzie mógł jeden z rodziców, dotychczas mógł odebrać wyłącznie ten, który o dokument wnioskował.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Kiedy rząd wprowadzi nowe dokumenty

Polacy dostaną nowe dowody już w marcu 2019 roku. Jednak, nie będziemy musieli wymieniać dowodów na nowsze natychmiast. Ci, którzy dowody mają aktualne muszą poczekać do końca terminu ich ważności. Nad zmianą dowodów osobistych czuwa Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Kolejne zmiany w emeryturach. Podwyżka dla wszystkich, bonus dla najbiedniejszych
  2. Te zmiany dotkną miliony Polaków. Rewolucja w płatnościach kartą
  3. MSWiA zamknie granice i wprowadzi kontrole. O co chodzi?
Następny artykuł