Dowód osobisty jest dokumentem, który obowiązkowo powinien posiadać każdy obywatel Rzeczypospolitej. Nie ma jednak wymogu noszenia go ze sobą w każdej sytuacji. Zgodnie z unijnymi i rządowymi zapowiedziami już niedługo otrzymamy pierwsze dowody elektroniczne.

Dowód osobisty wydany osobie dorosłej ważny jest przez dziesięć lat. Jeśli został wyrobiony dla osoby niepełnoletniej, jego ważność trwa jedynie lat pięć. W ostatnim czasie przeżyliśmy zmianę wyglądu dokumentu i usunięcie z niego niektórych dotąd zawsze widocznych informacji.

Dokument poświadczający tożsamość i narodowość nie jest przydatny jedynie, gdy trzeba odebrać paczkę, czy wylegitymować się służbom porządkowym. Służy również jako paszport w granicach Unii Europejskiej i Strefy Schengen.

Niedługo czeka nas kolejna wielka zmiana w dowodach, a wszystko za sprawą unijnych przepisów. Zgodnie z dyrektywami wszyscy obywatele UE powinni mieć już niedługo możliwość wyrobienia sobie elektronicznego dowodu osobistego.

Dowód osobisty już niedługo także elektroniczny

E-dowód nie jest jedynie dokumentem, ale także narzędziem, dzięki któremu możliwe będzie obsługiwanie zmodernizowanych do statusu „e-” szczebli administracji państwowej. Ma także ułatwiać podróżowanie, dzięki posiadaniu zakodowanych najważniejszych informacji.

– E-Dowód to wielofunkcyjny dokument z warstwą elektroniczną, którego wprowadzenie do powszechnego użytku zapewni narzędzie do bezpiecznej komunikacji obywatela z e-administracją, służbą zdrowia oraz podmiotami komercyjnymi – czytamy na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.

Zgodnie z narzuconym Polsce przez Unię Europejską terminem, nowe e-dowody zaczną być wydawane 31 marca marca przyszłego roku, gdyż wtedy właśnie mija wyznaczony przez Wspólnotę termin. Jak powiedziała w rozmowie z Superbiz.pl ponad dziesięcioletni proces uda się zakończyć w terminie.

– Nowy dokument będzie wyposażony w mikroprocesor z zakodowanymi danymi osoby i dokumentu, które znajdowały się dotychczas na dowodzie osobistym. Fotografia dowodowa będzie zapisywana w wersji elektronicznej jako zdjęcie biometryczne, co jest dodatkowym atutem dla osób podróżujących. Dzięki zastosowaniu powyższych zabezpieczeń dokument jest zgodny z wymogami Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ang. ICAO) i pozwala na automatyczne przekraczanie bramek lotniskowych na terenie Unii Europejskiej – informuje dalej MC.

Jak działa e-dowód? Jakie płyną z niego korzyści?

Jak podaje resort cyfryzacji, korzyści z nowego rozwiązana w dziedzinie dokumentów tożsamości będzie wiele. Wszystkie wymienione zostały na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.

Do korzyści należą:

• Identyfikacja i uwierzytelnianie posiadacza dokumentu w zewnętrznych systemach informatycznych, co zapewni łatwiejszy dostęp do e-administracji i oferowanych przez nią usług
• Możliwość złożenia podpisu elektronicznego na dokumentach cyfrowych, który będzie równoważny z podpisem tradycyjnym
• Możliwość przekraczania granic (dokument podróży zgodny z ICAO) przez automatyczne bramki na lotniskach w UE
• Możliwość potwierdzania obecności posiadacza dowodu osobistego w zewnętrznych systemach teleinformatycznych, w tym w szczególności w systemach służby zdrowia (bez użycia PIN)

Ile kosztują e-dowody?

Wznowiony pjekt pl.iD kosztował będzie łącznie ponad 27 milionów złotych. 5,5 miliona przekaże Ministerstwo Cyfryzacji. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wyda natomiast ponad 21,5 miliona złotych.

ZOBACZ TAKŻE: 

  1. PiS nie wie co robić. Duda właśnie zrujnował im cały wizerunek
  2. Ciężkie chwile po porodzie. Gwiazda TVN zmieszana z błotem
  3. Wypadek służbowej limuzyny prezesa TVP. Sprawa w sądzie to farsa!

Uważasz, że e-dowód jest rozwiązaniem problemów administracyjnych?

Zobacz Wyniki

Loading ... Loading ...

Który paszport jest mocniejszy: polski czy czeski? Możesz się zdziwić!

Największe dyplomatyczne wpadki polityków [ZDJĘCIA]

źródło: superbiz.se.pl/gov.pl