Dowód osobisty: co potrzebne do jego wyrobienia?

Dowód osobisty: co potrzebne do jego wyrobienia? Źródło: youtube.com/Android.com.pl

Dowód osobisty: co potrzebne jest do jego wyrobienia? Co należy przygotować? Gdzie złożyć wniosek i jak długo będziemy musieli czekać? Prosta instrukcja jak to zrobić, żeby nie tracić czasu.

Dowód osobisty: co potrzebne jest do jego wyrobienia? Przed tym problemem stają wszyscy młodzi ludzie u progu dorosłości, ale nie tylko. Gdy kończy się ważność naszego dowodu lub go stracimy, należy jak najszybciej złożyć wniosek o nowy dokument. Ministerstwo Cyfryzacji daje nam trzy możliwe drogi do jego uzyskania. Tradycyjnie, w urzędzie, bez względu na miejsce zameldowania, przez internet lub - gdy nie możemy osobiście udać się do urzędu - również w miejscu pobytu.

Wniosek o wydanie dowodu osobistego jest pierwszą rzeczą którą należy przygotować. Można go pobrać ze strony internetowej Ministerstwa Cyfryzacji lub otrzymać w urzędzie gminy. Urzędnik ma możliwość wydrukowania wypełnionego już wniosku, wystarczy o to poprosić. Ważne! Jeśli chcesz mieć podpis osobisty w swoim e-dowodzie, należy zaznaczyć to we wniosku.

Drugim niezbędnym elementem jest kolorowe zdjęcie wydrukowane na papierze fotograficznym. Najlepiej udać się do salonu fotograficznego, w którym specjaliści znają dokładne wytyczne jakie musi spełniać nasze zdjęcie w dowodzie osobistym. Jeśli fotografia nie będzie spełniać wszystkich wymogów, urzędnik odmówi wydania dokumentu. Ostatnią rzeczą, bez której nie możemy się obyć, to inny dokument potwierdzający naszą tożsamość. Najlepiej sprawdzi się ważny paszport.

Dowód osobisty: co potrzebne, aby wyrobić go przez internet?

Jeśli nie chcemy tracić czasu w urzędzie gminy, możemy złożyć wniosek o nowy dokument przez internet. Tutaj warunkiem jest posiadanie profilu zaufanego (eGO) lub e-dowodu, które pozwalają potwierdzić naszą tożsamość i nie dopuszczają do podszywania się pod nas innych osób. Profil zaufany to nic innego, jak nasz podpis potwierdzony oficjalnie przez urząd, którym możemy się posługiwać w internecie i jest równie ważny, co fizyczny dokument.

Ostatnią możliwością wyrobienia dowodu osobistego jest złożenie wniosku w miejscu pobytu. Jest to opcja dostępna tylko dla osób, które nie mają możliwości złożenia wniosku osobiście w urzędzie gminy, bądź przez internet. Jeśli choroba lub niepełnosprawność uniemożliwia nam uzyskanie dokumentu w wyżej wymieniony sposób, możemy skontaktować się z urzędem gminy, a tam na pewno uzyskamy pomoc.

Wyrobienie dowodu osobistego nic nie kosztuje, a czas w jakim go otrzymamy nie może przekroczyć 30 dni od daty złożenia wniosku. Należy pamiętać, aby wniosek wysłać najpóźniej 30 dni przed końcem ważności dotychczasowego dokumentu, lub od razu po zmianie naszych danych. Osoby, które ukończyły 18. rok życia, lub które osiągną ten wiek za nie więcej niż 30 dni, zobowiązane są do złożenia wniosku.

Źródło: obywatel.gov.pl

Następny artykuł