W Polsce dowody osobiste dla dzieci nawet młodszych niż 5 lat. O co chodzi?

W Polsce dowody osobiste dla dzieci nawet młodszych niż 5 lat. O co chodzi? Źródło: ARKADIUSZ ZIOLEK East News

Dowód osobisty w Polsce można wyrobić nawet dziecku, które nie skończyło jeszcze 5 roku życia. Wydawać by się mogło, że taki dokument nie jest mu potrzebny, lecz wbrew pozorom może okazać się on bardzo przydatny. Warto wiedzieć, jak w łatwy sposób złożyć odpowiedni wniosek.

Dowód osobisty kojarzy się głównie z osobami wkraczającymi w wiek pełnoletniości. To właśnie ten dokument pozwala nam w łatwy sposób udowodnić, że możemy kupić rzeczy dozwolone jedynie dla dorosłych. Wiele osób jednak zapomina, że jest przydatny także w wielu innych przypadkach i często warto zaopatrzyć w niego nawet najmłodszych.

Po co wyrabiać dziecku dowód osobisty?

Dowód osobisty to dokument potwierdzający tożsamość i w przypadku najmłodszych, jest to świetne rozwiązanie chętnie wybierane przez rodziców przekraczających granice ze swoimi pociechami. Jako członkowie Unii Europejskiej uprawnieni jesteśmy do swobodnego poruszania się między krajami wspólnoty, lecz konieczne jest posiadanie dokumentu potwierdzającego naszą tożsamość. To właśnie dowód osobisty pozwoli ci na szybkie i bezproblemowe podróżowanie z dzieckiem, paszport jest często mniej poręcznym rozwiązaniem. Mało osób ma świadomość tego, że nawet dzieci poniżej 5 roku życia mogą otrzymać od urzędu dowód osobisty. Rodzice muszą jednak liczyć się z jedną konkretną różnicą.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Rodzice muszą liczyć się z tym, że dowód osobisty nie zostanie wyrobiony od ręki

W okresie wakacyjnym do urzędów wpływa najwięcej wniosków o jego wydanie, dlatego trzeba liczyć się z nieco dłuższym okresem oczekiwania na wydanie dokumentu. Dodatkowo sytuację utrudnia fakt, że z racji pandemii urzędy nie są w stanie obsłużyć tak dużej ilości petentów jak wcześniej. Warto wybrać elektroniczną drogę wnioskowania o wydanie dokumentu dla dziecka. Również w internecie dowiemy się czy dowód osobisty jest już gotowy do odbioru. Dzieci poniżej 5 roku życia otrzymają dokument ważny na 5 lat, starsze będą mogły korzystać z tego samego dokumentu przez okres 10 lat. Proces wnioskowania jest naprawdę bardzo prosty i wszyscy rodzice chcący sprawić dziecku dokument tożsamości powinni zapoznać się z tymi procedurami.

Dzisiaj grzeje: 1. Rodzina pogrążyła się w żałobie, przekazujemy wyrazy współczucia. Nie żyje Zbigniew Kruk-Strzeboński

2. GIS wydał pilne ostrzeżenie. Każdy powinien się z nim zapoznać

Rodzice mogą być zaskoczeni, jak prosty jest to proces

Wystarczy wejść na rządową stronę www.gov.pl i po zalogowaniu wybrać opcję "Uzyskaj dowód osobisty dla dziecka lub podopiecznego". System w prosty sposób krok po kroku poprowadzi was przez proces wnioskowania, a dzięki otrzymanemu numerowi zamówienia bez wychodzenia z domu sprawdzicie, kiedy dokument będzie gotowy do odbioru.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Tragiczne wiadomości obiegły media z całego świata. Miała zostać mistrzynią świata, zmarła w bardzo przykrych okolicznościach
  2. Kelner zobaczył tajemniczą karteczkę na stoliku, od razu zaczął płakać. Powodem zostawiony obok rachunek klienta
  3. Pamiętacie "Cudowne lata"? Padniecie, kiedy zobaczycie, jak dzisiaj wygląda Kevin
  4. Smutne sceny w Tatrach. Koń przewrócił się podczas pracy, zatrważająca reakcja dorożkarza
  5. Chłopak z zespołem Downa zaprosił dziewczynę na szkolny bal. Po wszystkim napisała powalające słowa, wszyscy czytali je ze łzami w oczach
  6. Awantura w Polsacie, prawie doszło do rękoczynów. Widzowie zobaczyli wszystko, prowadzący bezradni

Źródło: Rzeczpospolita

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News