Nowe bezzwrotne dotacje ruszyły. Do wzięcia nawet pół miliona

Nowe bezzwrotne dotacje ruszyły. Do wzięcia nawet pół miliona Źródło: publicdomainpicture.net

Nowe dotacje ruszyły. Do wzięcia jest nawet pół miliona złotych. Czy uda się uratować polską gospodarkę oraz miejsca pracy przed skutkami gospodarczymi wywołanymi przez koronawirusa? Przyglądamy się rozwiązaniu, które wprowadza rząd. Dotacje mają być bezzwrotne i bez wkładu własnego. Kto skorzysta?

Nowe dotacje właśnie ruszyły. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła program wsparcia w postaci dotacji na kapitał obrotowy. Jest to kolejny element walki o gospodarkę naszego kraju, która mierzy się z kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa. Po miesiącach przestoju, które wymuszone zostały wprowadzonymi przez rząd obostrzeniami, wiele firm jest na skraju bankructwa.

Czy nowe dotacje uratują zagrożone miejsca pracy? Wiele wskazuje na to, że rząd Mateusza Morawieckiego zrozumiał, że miesiące przestoju nie wpłynęły korzystnie na stan gospodarki w naszym kraju. Zamknięte firmy nie generowały zysków, ale ponosiły koszty. Wielu z nich w trakcie odmrożenia gospodarki zdaje się ledwo zipać, bowiem są na skraju bankructwa. Wczoraj pisaliśmy o nowym rozwiązaniu podatkowym, które premier przywiózł z Estonii, dzisiaj mamy informacje o nowym sposobie na walkę z koronakryzysem.

Dotacje bez wkładu własnego

Bezzwrotne dotacje przeznaczone są dla małych i średnich przedsiębiorstw, które zatrudniają do 250 pracowników, a ich roczny obrót nie przekracza 50 milionów euro lub suma bilansowa nie jest większa niż 43 miliony euro. Dofinansowanie zakłada, że nie będzie konieczne posiadanie środków na wkład własny. Kwoty dla przedsiębiorców robią wrażenie.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD GALERIĄ

Wysokość finansowania z PFRP zależy od wielkości firmy, liczby etatów, a także okresu na jaki przyznana ma być pomoc. Maksymalna kwota, jaka może trafić na konto przedsiębiorcy to aż 429 827 zł. Minister funduszy i polityki regionalnej mówiła na co można wydać pieniądze:
- Będzie można je przeznaczyć na bieżącą działalność firmy, czyli pokrycie kosztów gazu, prądu, paliwa, wynajmu powierzchni, zakupu towarów, ubezpieczeń. Z dotacji na kapitał obrotowy będą mogli skorzystać ci przedsiębiorcy, którzy odnotowali spadek dochodów co najmniej o 30 proc. w dowolnym miesiącu po 1 lutego 2020 r., porównując ten spadek do poprzedniego miesiąca lub też analogicznego miesiąca ubiegłego roku - powiedziała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Pieniądze również dla samozatrudnionych

O pieniądze trzeba będzie powalczyć w specjalnym konkursie. Nabór wniosków trwa od 15 czerwca do 31 lipca bieżącego roku. Trzeba się jednak śpieszyć. Jak podało ministerstwo, w razie wyczerpania się środków przewidzianych na pomoc, procedura ubiegania się o dotacje zostanie wcześniej zamknięta. Co istotne, kwotę będzie można otrzymać aż trzy razy - należy we wniosku wskazać jak wygląda obecna sytuacja w naszej firmie.

Przewidziano także dodatkowe wsparcie dla samozatrudnionych. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wspólnie z samorządami uruchamia program dotacji dla mikroprzedsiębiorstw i samozatrudnionych. Dotacja to niecałe 8 tysięcy miesięcznie wypłacane przez 3 miesiące.  Aby otrzymać pieniądze należy spełnić kryterium co najmniej 30-proc. spadku obrotów w stosunku do ubiegłego roku za jeden dowolny miesiąc po 1 lutego 2020 r. I ta dotacja ma mieć formę bezzwrotną. O wypłacie świadczenia w wysokości 7845,11 zł miesięcznie decydować będą marszałkowie województw. To od nich zależy, które regiony Polski uruchomią program.

Dzisiaj grzeje: 1. Nastolatka została wykorzystana przez 4 chłopaków. Po 2 latach jej mama zagląda do łazienki i odkrywa przerażającą prawdę
2. GIF wycofał leki, które stosują tysiące Polaków. Koniecznie sprawdźcie, czy nie macie ich w domu

Co sądzicie o rozwiązaniach przygotowanych dla przedsiębiorców? Czy polską gospodarkę uda się uratować po wielu tygodniach zamrożenia? Mamy nadzieję, że pieniądze zostaną dobrze spożytkowane, a dzięki pomocy dla przedsiębiorców i rozwoju miejsc pracy, znów będziemy mogli mówić o rynku pracownika i rosnących wynagrodzeniach.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Treść słów kucharza poraża. Polacy się wściekną, chodzi o 200 zł za rybę nad morzem
  2. Anna Lewandowska skompromitowała się na Instagramie. Co za wpadka, Robert nie będzie zadowolony
  3. Tata zamknął córkę w samochodzie i poszedł do pracy. Wrócił po 7 godzinach, niestety było już za późno
  4. Na jaw wyszła porażająca prawda o pogrzebie Jerzego Pilcha. Żałobnicy o niczym nie mieli pojęcia
  5. Gessler nie wytrzymała, nie mogła dłużej milczeć. Wydała pilny apel
  6. Cuckold czyli nowy rodzaj zdrady. Kobiety nie mają o niej pojęcia

Źródło: Business Insider

 

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News