tusk (1)
Fot. YouTube/euronews (in English)
Mikołaj Pilecki - 11 Grudnia 2018

Donald Tusk zwołał szczyt unijny. Wielka Brytania opuszcza UE

Donald Tusk postanowił wczoraj o zwołaniu szczytu unijnego w sprawie przyszłych warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Przewodniczący Rady Europejskiej zapowiedział twarde stanowisko wobec Londynu, zapewniając jednak o chęci współpracy, której celem jest ułatwienie procesu i złagodzenie jego skutków. Zebranie odbędzie się w czwartek.

Donald Tusk poinformował wczoraj wieczorem za pomocą Twittera, że na ten czwartek zwołała szczyt unijny, w celu przedyskutowania najistotniejszych sprawa dotyczących przyszłych stosunków Unii Europejskiej i Zjednoczonego Królestwa po tym, jak opuści już ono Wspólnotę. Szef RE jest zwolennikiem twardego podejścia do Londynu, który jego zdaniem nie może opuścić UE i nie ponieść żadnym konsekwencji politycznych i ekonomicznych swojej decyzji. Dawno już zatem jasne się stało, że negocjacje będą długie i trudne. - Postanowiłem zwołać szczyt unijny w sprawie brexitu w czwartek. Nie będziemy renegocjować umowy, w tym backstopu, ale jesteśmy gotowi porozmawiać o tym, jak ułatwić ratyfikację (umowy - red.) przez Wielką Brytanię. Ponieważ czas ucieka, omówimy również nasze przygotowanie do scenariusza bez umowy - powiadomił Tusk.

Donald Tusk przygotowuje Wielką Brytanię do opuszczenia UE

Gdy Donald Tusk obejmował stanowisko Przewodniczącego Rady Europejskiej w 2014 roku, nie mógł się spodziewać, że większość jego obu kadencji zdefiniowana zostanie przez brexitowe negocjacje. W 2016 roku jednak obywatele Zjednoczonego Królestwa w większości zagłosowali za opuszczeniem Wspólnoty. Od tamtego czasu wiele się w zarówno w Londynie, jak i Brukseli zmieniło. Pozostał jednak problem tego, jakie będą relacje polityczne i gospodarcze pomiędzy dwiema stronami Kanału La Manche i jak będzie wyglądała granica między Irlandią Północną a Republiką Irlandii.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ
PapieżBenedykt XVI to przewidział. Proroctwa papieża seniora wywołują niepokójCzytaj dalej
Na te pytania politycy spróbują odpowiedzieć właśnie podczas rozpoczynające się w czwartek szczytu w Brukseli. Dziś jednak wiadomo już, że jednym z tematów dyskusji będzie tzw. backstop, czyli sytuacja, w której zachowania zostanie unia celna między UE a UK i w kwestii podróży nie zmieni się nic, a granica na wyspie Irlandii nie zostanie zamknięta i obstawiona przez wojskowych czy uzbrojonych pograniczników. Wspólny obszar celny wykluczyłby wówczas zaledwie jedną kategorię produktów - pochodzących z rybołówstwa.

Kiedy Wielka Brytania opuści Unię Europejską?

Zaplanowana data oficjalnego wyjścia Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i tym samym uszczuplenie liczby jej członków, zaplanowano na 29 marca przyszłego roku. Po tej dacie jednak trwać będzie okres przejściowy, który skończy się 1 lipca 2020 roku, podczas którego ustalone zostaną przyszłe stosunki. Okres przedłużyć można do 31 grudnia tego samego roku. Gdy nie udało się go przedłużyć, istnieje jeszcze możliwość wprowadzenia mechanizmu awaryjnego, który potrwa do 1 stycznia 2021 roku.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Wielka Brytania zamarła. Właśnie ujawniono z kim spokrewniona jest Meghan Markle
  2. Znany polityk ujawnił kulisy katastrofy smoleńskiej. Jarosław Kaczyński mógł powstrzymać tragedię?
  3. Skandal! Andrzej Duda promuje tekst o tym, że Unia Europejska to IV Rzesza
  4. Znaki zodiaku zdradzają, jak dobry jesteś w łóżku! Będziecie w szoku
  5. Znaki zodiaku podpowiadają: oto sześć najbardziej TOKSYCZNYCH par
ZAMIANA
macron_tuskCo za żenada! Zdjęcia, które OŚMIESZYŁY politykówCzytaj dalej
źródło: tvn24bis.pl
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News