Tusk: Jeśli to prawda co piszą, to nie potrzeba nowej partii w Polsce

Tusk: Jeśli to prawda co piszą, to nie potrzeba nowej partii w Polsce Źródło: flickr

Donald Tusk przyznał w rozmowie w "Faktach po Faktach", że w dzisiejszych realiach polskiej polityki nie jest potrzebna nowa partia polityczna. Odniósł się w tym miejscu do nowej inicjatywy Roberta Biedronia, nawiązał też do ostatnich nominacji PiS przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Donald Tusk stara się unikać jednoznacznych nawiązań do polskiej polityki. Tym razem uczynił istotny wyjątek.

W rozmowie z Katarzyną Kolendą-Zalewską Tusk raz za razem odnosił się do polskiej polityki. Jak zaznaczał, mimo sprawowania urzędu przewodniczącego Rady Europejskiej, nie może przejść obojętnie wobec spraw w polskiej polityce. Nawiązał w tym miejscu m.in. do taśm Kaczyńskiego i zamieszania wokół powiązanej z nim spółki Srebrna, czy aferze w PCK.

Donald Tusk: "W Polsce nie potrzeba dziś nowych partii"

- Znamy się długo. Jestem zaskoczony tym, że jest tak owładnięty obsesją pieniędzy. Już na początku lat 90. pieniądze były ważne dla Kaczyńskiego i działaczy PC (Porozumienia Centrum, pierwszej partii Kaczyńskiego) - mówił Tusk w "Faktach po Faktach".

Zaznaczył, że w przypadku Srebrnej nie będzie "występował w roli prokuratora". Dodał przy tym, że Polacy nie mają dziś powodów, by wierzyć w bezstronność dzisiejszej władzy.

- Może będziemy musieli czekać kilkanaście miesięcy na wyjaśnienia. Ta sprawa na pewno doczeka się wyjaśnienia - przyznał.

Przewodniczący RE nawiązał też do przedwyborczego jednoczenia sejmowej opozycji. W jego opinii tylko pełna jedność może przynieść sukces w wyborach "europejskich". Ocenił, że w obecnych realiach w Polsce nie jest potrzebna nowa partia polityczna.

Donald Tusk zaprzeczył też, jakoby miał stanąć na czele nowej partii politycznej. "Rzeczpospolita" pisała o Ruchu 4 Czerwca, projekcie politycznym, który Tusk mógłby uruchomić w przypadku porażki w majowych wyborach do PE. Jego zdaniem temat dziś nie istnieje.

- Nie potrzeba dzisiaj w Polsce kolejnej, nowej partii politycznej. Doceniam to, co dzieje się po lewej stronie i w przedsięwzięciu pana Biedronia (powstała na początku lutego partia Wiosna, przyp.), choć nie ze wszystkim się zgadzam - mówił w TVN.

źródło: Fakty po faktach

Następny artykuł