Donald Tusk powiedział swojemu przeciwnikowi prawdę prosto w twarz. Merkel zamarła z wrażenia, a Orban nie może uwierzyć w to, co usłyszał z ust Szefa Rady Europejskiej. Cały świat patrzy na Tuska z niedowierzaniem.

Donald Tusk pokazał całej Europie, że trzeba mieć twarde stanowisko w sprawie jedności w Unii i całej jej polityki. Nawet Merkel nie zdobyła się na tak twardą obronę Niemiec i całej wspólnoty. Cały świat patrzy na to, jak Tusk dopiekł Orbanowi. Zrobił to w zaskakujący sposób. Obecni na sali przyjęli to z aplauzem.

W Helsinkach odbyło się spotkanie Europejskiej Partii Ludowej. Wystąpili na nim przywódcy partii, którzy należą do tego ugrupowania. Należy do niej także Viktor Orban, premier Węgier i przewodniczący Fideszu. Oczywiście można było się spodziewać, że będzie się wypowiadać na temat kryzysu w Unii i imigrantów, którzy zalewają wspólnotę.

– Musimy wziąć odpowiedzialność za to, że nie możemy zatrzymać Brytyjczyków i migrantów! – powiedział Viktor Orban.

Węgier zaczął także mówić, że jego wizja, to jedyny ratunek dla Unii Europejskiej przed kryzysem i Brexitem. Nie mógł się z tym zgodzić przewodniczący Donald Tusk, który w dosadny sposób odpowiedział Orbanowi, nawet nie wymieniając jego nazwiska.

Donald Tusk ripostuje

Donald Tusk zaczął wypominać premierowi Węgier, że nie jest chrześcijańskim-demokratą jeżeli tak sądzi.

– Jeśli jesteś przeciwko rządom prawa, wolnej prasie, to nie jesteś chrześcijańskim demokratą. Jeśli chcesz zastąpić zachodnią, liberalną demokrację, wschodnim modelem nieliberalnej demokracji, to nie jesteś chrześcijańskim demokratą – powiedział Tusk do zgromadzonych.

Później wypomniał Orbanowi jego dobre relacje z prezydentem Rosji Władimirem Putinem oraz zwrócił uwagę, że wszyscy zgromadzeni na sali powinni wyznawać podobne ideały i być im wiernymi.

– Jeśli popierasz Putina i nie jesteś przeciwko atakowaniu Ukrainy, nie jesteś chrześcijańskim demokratą (…) Chciałbym wierzyć, że wszyscy tutaj chcemy pozostać wierni ideałom prawdziwej chrześcijańskiej demokracji – dodał Przewodniczący Rady Europejskiej.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Małgorzata Wassermann pokazała swoją prawdziwą twarz! Takiej jej nie znaliśmy

Aplauzy zgarnął od całej sali

Po tych słowach cała sala zaczęła klaskać i chwalić Donalda Tuska za to, co powiedział. Każdy wiedział, do kogo są kierowane słowa. Najlepsze w tym wszystkim było to, że Orban siedział na sali i musiał osobiście tego wysłuchać. Nikt nie miał wątpliwości, że Tusk mówi do niego.

Tak ostro jeszcze nikt nie zareagował, nawet Angela Merkel tak zaciekle nie broniła swojego kraju i Unii Europejskiej. W ten sposób nikt nie odważył się powiedzieć, co myśli o Orbanie i jego polityce. Tusk jest na ustach całej Europy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zamiast na Marszu Niepodległości, Polacy będą na zakupach! Takich promocji jeszcze nie było
  2. Anja Rubik zawstydziła Wojewódzkiego! Chodzi o jego orientację
  3. Służby buntują się przeciw PiS. Najgorzej jest w Krakowie
  4. Znaki zodiaku kobiet, które są cudownymi partnerkami
  5. Delfin podpłynął do nurka, błagał o pomoc. Szokujący finał

Andrzej Duda pójdzie z narodowcami? Najśmieszniejsze memy przed Marszem Niepodległości

ŹRÓDŁOnatemat.pl

Student dziennikarstwa, pasjonat historii, wielki miłośnik pizzy hawajskiej.